Başa dön

Su Üstüne Çıkabilen Uçan Balık Robot “AquaMav”

İÇ PATLAMA SİSTEMİ İLE SU ÜSTÜNE ÇIKABİLEN UÇAN BALIK ROBOT İLE TANIŞIN “AQUAMAV”

 

Sevgili okurlarımız şimdiye kadar robotlarla ilgili birbirinden çok farklı bir sürü robot sistemi gördünüz. Ama ilk defa “Uçan Balık Robot” size gördüğünüz robotlardan çok farklı bir robot tasarımını sizlere sunuyor. İç patlama sistemi ile su yüzüne çıkan bu robot modelini Imperial College London araştırmacıları tarafından tasarlandı. AquaMav şimdiye kadar ki tasarlanan robotların altyapısından çok farklı bir yapıya sahip. Tasarlanan bu robot martılardan örnek alınarak yapılan bir robot tasarımıdır. Martılar su üstünde uçarken birdenbire su içine dalıp kısa bir süre sonra da su üstüne tekrar çıkabilmektedirler. Tasarımında martı görevi gören bu robot hem su altı hem de hava da gidebilmesiyle bütün dikkatlerini üzerine çekiyor

 

AquaMav Sudan Çıkış Görünümü

 

AquaMav’ın tasarımındaki büyük özelliklerinden biri olan iç patlama sistemidir. Bu robot kendi içinde patlama oluşturarak kendini suyun içinde iken su üstüne fırlatabilmekte. İç patlamasına sebep olan kimyasal “Kalsiyum Karbür Tozu dur”. Bu toz robot içerisinde su ile temas ettirilip Asetilen Gazı üretmektedir. Üretilen bu gaz robot içerisindeki hava ve su yardımı ile yanma odasına aktarılıyor. Bu tepkime hazır olduğunda geriye bir tek ateşleme komutunun verilmesi kalıyor. Komut verildikten sonra bu karışım patlamaktadır. Patlayan karışımdan çıkan enerji AquaMav ın su üstüne kendini fırlatmasında görev alıyor.

 

Sırasıyla Dalış Ve Yükseliş Görünümü

 

                                                 AquaMav’ın Sırasıyla Yapmış Olduğu Eylemler;

A) Kuru Uçuş: Düşük enerji ışığı, düşük ağırlık, sağlamlık ve stabilite,

B) Su Girişi: Doğru algılama, yumuşak iniş ve doğrudan dalış,

C) Su Altı: Su altı aramaları, düşük yüzdürme, su koruma ve otonom navigasyon için derin dalış,

D) Su Çıkışı: Yüksek güç yoğunluğu veya düşük yüzey sürtünmesi

 

AquaMav Görünümü

 

AquaMav su içerisine daldıktan sonra iç patlama sistemi ateşleme komutu alır ve robot su üstünde 26 Metre kadar yüksekliğe ulaşabilmektedir. Derin ve açık denizlerde çok şiddetli dalgalar oluşmaktadır. AquaMav dalga gibi engelleri sorunsuzca aşabilmektedir. Üretilen bu robot insanların su içerisinde karşılaştığı birçok zorluğu azaltacak hatta ortadan kaldıracak. AquaMav denizlerde su kalitesi izleme, arama kurtarma ve su altı aramaları gibi ciddi anlamda önem taşıyan çalışmalarda kendini gösterecek. Önceki “Mikro Hava Araçları(MAV)” sadece havada uçuş sağlayarak sınırlandırılmıştır. Bu tasarım ile o sınırlar ortadan kalkmaktadır.

 

Diğer Güncel Haberlerimizi Okumak İçin BURAYA TIKLAYIN.