Başa dön
Osmanlı Robotu Alamet

OSMANLI YAPIMI ROBOT ALAMET HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Osmanlı Robotu ”Alamet”. Robot Sultan Abdülhamid’in kaldığı Yıldız Sarayı’nda çıkan bir yangın sonucunda büyük zarar gördü Daha sonra tamir edildi. Robot yarım metre yürüyebiliyordu ve saat başı ezan okuyordu.

 

JAPON İMPARATORUNA HEDİYE VERİLMİŞTİ

Sultan Abdülhamid Han asrın teknoloji harikası bu eseri, Ertuğrul Firkateyni vasıtasıyla yazılmış özel bir mektup, hediyeler ve nişanlar ile beraber Japon İmparatoru’na gönderildiği Firkateyn dönüş yolunda 450 mürettebatıyla birlikte batmıştı iddiaları ortalıkta dolaşmaya başladı

Ortaya “Alamet Robot” çıkar. Eseri görünce Abdülhamid’in “Bu bir alamettir” dediği ve isminin bu nedenle Alamet konduğu iddia edilir. Alamet, Ertuğrul Firkateyni vasıtasıyla, yazılmış özel bir mektup, hediyeler ve özel nişanlar ile beraber Japon İmparatoruna gönderilir.

Semazen şeklinde, normal bir insan boyuna yakın, saatli bir robot. Kaideye oturtulmuş gövdesi; saat başı sema ediyor, bu esnada kollarını açıyor, gümüş levhalardan yapılmış etekleri açılıyor ve aynı anda ezan okuyor. Tüm bunları yaparken yarım metre yürüyor, hem dönüyor ve ezan bitince de tekrar yarım metre geri giderek yerine dönüyor; kollarını ve eteklerini indiriyor. Robotun tamamı gümüş ve altın kaplamadan yapılmıştı. Robotun arka kısmında kurma yeri mevcuttu ve yedi günde bir kuruluyordu.

 

ALAMET ROBOTUN BİR KAYNAKTAN ARAPÇA BİLGİLERİ.

Osmanlı Robotu Alamet Osmanlıca Kaynak

Osmanlı Robotu Alamet Osmanlıca Kaynak

 

PEKİ ALAMET BU KADAR ÜNLÜ OLMASINA RAĞMEN NEDEN PEK BİLİNMEMİŞTİR?

Tarih kitapları ve Osmanlı arşivlerinde bu olaylar belgelerle sabittir. Fakat bilinmeyen konu şudur: Peki Alâmet isimli, ezan okuyan, saatli robottan neden hiç söz edilmez! Bu işin sırrı da şudur. Belgelerde şöyle der: “Osmanlı nişanları, hediyelerle beraber Japon İmparatoru’na takdim edilmiştir.” Bu kısımlar Japonlar’a ait belgelerde ise şu şekilde mevcuttur: ” Osmanlı Devleti adına, Sultan Abdülhamid Han’ın elçileri, Osmanlı nişan ve hediyelerini Japon İmparatoru’na sunmuşlardır.” İşin püf noktası, Alamet’ten bahsedilmemesinin sırrı burada saklıdır. Şimdi lütfen dikkat buyurun; Osmanlıca, Alâmet demek, nişan, işaret demektir. Yani ALÂMET kelimesinin Osmanlıca lügat karşılığı NİŞAN’dır. İşte sır budur. ALÂMETTEN; NİŞANLAR VE HEDİYELER olarak kayıtlarda bahsedildiğinden, Alâmet adeta kamufle olmuştur. Yani bilerek bir saklama yoktur. Bugüne kadar tarihin tozlu sayfalarında saklı kalmış bir hakikat böylece ilk defa gün yüzüne çıkmış oldu.

Osmanlı Dönemi Robotunun Metinleri

Osmanlı Dönemi Robotunun Metinleri

 

Güncel Maker ve Teknoloji Haberlerimiz için Hemen BAĞLANTIYA TIKLAYIN.

 

Kaynak: Onedio.com