Başa dön

En İyi 5 Kablosuz Haberleşme Yöntemi

Kablosuz Haberleşme Araçlarını Sizler için Derledik.

 

1 – Wi-Fi

Wifi Modülü

Wifi Modülü

“ESP8266”

ESP8266 Wi-Fi modülü, kablosuz ağlara kolaylıkla bağlanabilen bir modüldür. Gerek küçük boyutu, gerekse düşük fiyatı sayesinde çoğu maker tarafından tercih edilmektedir. Nesnelerin İnterneti (IOT) platformunda en çok tercih edilen Wi-Fi modülü olarak karşımıza çıkar.

Linke Tıklayarak Satın Alma Sayfasına Gidebilirsiniz.

ESP8266 Wifi Modülü2- Bluetooth/BLE4.0

Bluetooth Modülü

Bluetooth Modülü

“HC-06”

Bluetooth iletişim protokolü bütün dünya tarafından kabul görmüş bir yakın mesafe iletişim protokolüdür. Yıllar yılı sürekli geliştirilen bu protokol, günümüzde en yeni versiyon olan Bluetooth 4.0 (BLE4.0) olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu versiyon diğerlerine göre daha iyi bağlantı kalitesi ve veri aktarım hızı sunmaktadır. Bu özelikleri ile Nesnelerin İnterneti için yakın mesafede en çok tercih edilen protokoldür. Bu tip Bluetooth modüllere en güzel örnek üzerinde BC417 çip bulunan HC-06 isimli bluetooth modülüdür.

Linke tıklayarak ilgili ürüne ulaşabilirsiniz.

HC-06 Bluetooth Modülü3- Zigbee

XBee Pro

XBee Pro

“XBee Pro S2”

Zigbee, diğer protokollerden farklı daha özel ve yüksek kaliteli iletişim sunan bir platformdur. 2,4GHz frekanslı radyo dalgaları ile iletişim kurulmaktadır. Genel olarak düşük miktardaki verilerin, uzun batarya ömrü ile yakın mesafelere güvenli bir biçimde iletilmesi için kullanılmaktadır.  Kendi içerisinde 128 bitlik şifreleme sistemi bulunmaktadır.4- GSM / GPS

Neo-6m-0-001

Neo-6m-0-001 GPS

“u-blox”

GSM iletişimi protokolü uzaktan kontrol sistemleri için en önemli haberleşme yöntemidir. Dünyanın neresinde olursa olsun SMS veya sesli mesaj kullanılarak iki sistem arasında iletişim kurulabilir. Yine GPS sistemi de dünya genelinde anlık konumun bulunması için kullanılan sistemlerdir. Bu iki sistem halihazırda her akıllı telefonda bulunmaktadır. Ya olmasaydı? Gittiğimiz her yerde nasıl check-in yapardık ki!  ^-^

Linke tıklayarak ilgili ürünlere ulaşabilirsiniz.

GSM ve GPS Modülleri5- Radio RF

Radio RF

Radio RF

“NRF24L01”

Standart RF modüller kablosuz haberleşme ve iletişim için kullanılan öenmli araçlardandır. Genel olarak ilk  maddenin kullanılmasına gerek duyulmayan yerlerde kullanılmaktadır. Kablosuz ağların bulunmadığı bir ortam olarak düşünürsek standart RF modüller bir projede kullanılabilecek en uygun maliyetli ürünlerdir. Ülkemizde genel olarak 433MHz veya NRF24L01 gibi 2,4GHz frekansla çalışan modüller kullanılmaktadır.

Linkden satın alabilirsiniz.

NRF24L01 Modül

 

Ne, Nedir? gibi Tüm Yazılarımız ve Projelerimize BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

Güncel Maker ve Teknoloji Haberlerimiz için Hemen BAĞLANTIYA TIKLAYIN.