Başa dön

En İyi 10 Geliştirme Kartı

1- Arduino Geliştirme Kartı

Arduino Geliştirme Kartı

Arduino

“Arduino Uno R3”

Arduino, dünyanın en ünlü açık kaynaklı geliştirme kartı olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde, PCB çiziminden tüm kütüphanelerine kadar her şey açık kaynak olarak kullanıcılarla paylaşılmaktadır.

 

Arduino Uno Çeşitleri İçin Tıklayınız


Arduino İle Projeler Kategorimizi Görmek İçin Tıklayın 


2- Raspberry Pi Geliştirme Kartı

Raspberry Pi Geliştirme Kartı

Raspberry Pi

“Raspberry Pi 3”

Raspberry Pi, ufak boyutları ile dünyanın en küçük bilgisayarlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Üzerindeki işlemcisi, 1 GB RAM’i, USB ve HDMI portları ile tam donanımlı bir bilgisayar diyebiliriz. Öyle ki 20.yy çocukları bilir o 200/300 MHz ile çalışan Pentium işlemcili bilgisayarları, Windows 95/98’leri. Şimdiki gençler teknoloji açısından gerçekten çok şanslı 🙂

 

Raspberry Pi Çeşitleri İçin Tıklayınız


3- The BeagleBone Black Geliştirme Kartı

The BeagleBone Black Geliştirme Kartı

The BeagleBone Black

“BeagleBone Black”

BeagleBone Black, Raspberry Pi geliştirme kartı ile aynı kategoride değerlendirilebilecek bir karttır. Raspberry Pi  3’e göre daha iyi bir işlemci, kullanıma açık daha çok pin sayısı ve fazladan 2 GB kullanılabilir dahili hafızası ile Raspberry Pi’den daha iyi görünse de multimedya ve fiyat açısından bakıldığında Raspberry Pi’nin gerisinde kalmaktadır. Tercih ise yine kullanıcılara kalmaktadır.

 

BeagleBone Çeşitleri İçin Tıklayınız


4- The Intel Galileo Geliştirme Kartı

The Intel Galileo Geliştirme Kartı

The Intel Galileo

“Intel Galileo”

Intel Galileo yine Raspberry Pi ve BeagleBone’den sonra en iyi alternatif olarak görülmektedir. Linux, Windows 7, Windows 8 ve Mac OS ile uyumludur. C tabanlı açık kaynak yazılımı ile gelen geliştirme kartı çoğu programlama dili tarafından desteklenmektedir. En büyük özelliği ise Arduino IDE ve Shield’leri ile olan uyumluluğudur. İntel Quark işlemcinin güç verdiği kart, gerek boyut gerekse etiket fiyatı nedeniyle kullanıcıları diğer seçeneklere itmektedir.

 

Intel Kart Çeşitleri İçin Tıklayınız


5- The pcDuino Geliştirme Kartı

The pcDuino Geliştirme Kartı

The pcDuino

“The pcDuino”

pcDuino, Raspberry Pi’nin bazı eksikliklerini kapatacak şekilde tasarlanmış bir geliştirme kartıdır. Üzerindeki işlemci sayesinde çoğu Linux işletim sistemlerini desteklemektedir. Kartın orta kısmında Arduino’ların pin dizimine sahip pinleri bulunmaktadır. Ayrıca 1 GB RAM, 2 GB dahili hafızaya sahip olan pcDuino, grafik işlemci olarak Android telefonlarda görmeye alışık olduğumuz Mali 400’ü barındırmaktadır.


6- The Uruk Geliştirme Kartı

The Uruk Geliştirme Kartı

The Uruk

“The Uruk”

Uruk Router Modülü, ATMega32u4 işlemcisi bulunan Arduino IDE ile uyumlu bir wifi router olarak karşımıza çıkmaktadır. Herhangi bir ekstra kütüphane kullanılmasına gerek duyulmadan doğrudan wifi özelliği aktif olabilmektedir. Wifi ve Ethernet üzerinden internete bağlanmaya olanak veren Uruk, aynı zamanda access point olarak da kullanılabilmektedir.


7- The Goldilocks

The Goldilocks Geliştirme Kartı

The Goldilocks

“The Goldilocks”

Goldilocks aslında Arduino’nun klonu olarak çıkmış bir geliştirme kartıdır. Tek farkı ise Arduino UNO ve Mega gibi düşük hızlı kartlardan daha fazla SRAM sunmasıdır.


8- The ExtraCore Geliştirme Kartı

The ExtraCore Geliştirme Kartı

The ExtraCore

“The ExtraCore”

ExtraCore geliştirme kartı, Arduino IDE ile uyumlu 1inch’lik en ve boy uzunluğuna 1,7gr ağırlığa sahip geliştirme kartıdır. 22 adet kullanılabilir I/O pinlerine sahiptir.


9- The SparkCore Geliştirme Kartı

The SparkCore Geliştirme Kartı

The SparkCore

“The SparkCore”

SparkCore, ufak boyutlara sahip Arduino IDE destekli bir geliştirme kartıdır. Dahili wifi modülü bulunan bu kart, aynı zamanda bulut servisine de sahiptir. Bu iki özelliği ile Arduino kartlarından ayrılmaktadır.


10- DigiSpark Geliştirme Kartı

DigiSpark Geliştirme Kartı

DigiSpark

“DigiSpark”

DigiSpark, Attiny85 tabanlı Arduino IDE uyumlu kart’dır. 6 adet kullanılabilir dijital I/O pinlerine sahiptir. Aynı zamanda üreticisi tarafından ufak boyutlarda üretilmiş Shield’ler de mevcuttur.


11- Mikrodenetleyici ve Mikroişlemci Tabanlı Kartlar

Pic Geliştirme Kartları

PIC Geliştirme Kartları

“EVBplus LLC HCS12”

Mikrodenetleyici tabanlı kartlar, diğer geliştirme kartlarından farklı olarak mikrodenetleyici programlanmasını öğrenmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu sayede hem sürekli devre kurmak gibi bir dertten kurtulmuş hem de kodlamayı öğrenmiş olursunuz. Diğer yandan mikrodenetleyici programlanmasını öğrendikten sonra kendi devrelerinizi oluşturabilirsiniz.

 

Tüm EXM ve PIC Kart Çeşitleri İçin Tıklayın


12- DIY Baskı Devre (PCB) Kartları

pcb kartlar

pcb kartlar

“Devre Kartları”

PCB boardlar, üzerine sadece devre yolları bulunan kartlardır. Bu tip devreler analog olarak tasarlanacağı gibi, mikrodenetleyici içeren dijital bir devre olarak da tasarlanabilir. Ayrıca kendi devrenizi kendiniz de oluşturabilirsiniz. Böylece diğer geliştirme kartlarını kullanmadan daha az maliyetlerle aynı görevi yerine getiren devreler elde edilebilir.

 

Baskı Devre Kart Çeşitleri İçin Tıklayınız