Başa dön
Creality Ender 3 Pro Kurulumu

Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı Kurulum ve Kalibrasyon Ayarları

Merhaba bugünkü özel misafirimiz Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı kurulum ve kalibrasyon ayarları makalemiz ile karşınızdayız. Hiç lafı uzatmadan bu uzuuun makaleye bir an önce başlayalım.

Creality Ender 3 Pro Kurulum görselleri(demonte olduğu için) daha önce hiç yazıcı kurmamış ve 3 boyutlu yazıcı kurmayı bilmeyenler için yeterli gelmeyebilir. O sebeple alttaki videoyu izleyerek tam kurulum aşamalarını rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Creality 3d printer yarı demonte olarak gelmektedir. Bu da tam demonte 3d yazıcılara kıyasla (en ufak bir vidasına kadar monte etmeniz gerekir) çok daha avantajlı ve kolaydır. Aslına bakarsanız bir çok önemli parçanın blok halde kurulu olarak gelmesi, ciddi kalibre hatalarının önüne de geçmektedir. Bizim gibi çok çeşitli ve adetli 3d yazıcı kurulum ve tamir tecrübeniz var ise ne demek istediğimizi ve bir çok parçanın yarı kurulu vaziyette gelmesinin ne kadar büyük bir rahatlık olduğunu gayet iyi anlayacaksınız 🙂

Ayrıca Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı hemen en ucuz fiyata sizi bekliyor. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak göz atabilir, satın alabilirsiniz. Hemde 1 Yıl Türkiye Garantisi ile…

Creality Ender 3 Pro Satın Al

 

Creality Ender 3 Pro İnceleme ve Kurulum

Ucuz fiyat, ticari olmayan 3d yazıcılar içerisinde creality ender 3 pro, aşağıda belirtilen “+” avantajları ile ön plana çıkmaktadır:

 • Uygun fiyat
 • Geniş kullanıcı topluluğuna sahip, popüler
 • Yükseltilebilir (hem donanım hem de yazılım olarak Upgrade edilebilir)
 • Büyük boy baskı yatağı (200mm veya daha büyük)
 • Octoprint ile uyumlu
 • Kolay kullanım ekranı
 • Kolay montaj
 • Türkiye ve Dünya da çok satıcı tarafından satışa sunularak rekabetçi piyasa ve kaliteli SSH(Satış Sonrası Hizmet).

Robocombo’da 3D yazıcılar arasında uygun fiyatı ile Creality Ender 3 Pro göze çarpmaktadır. Yeni başlayanlar için kendilerini geliştirdikçe hem demode olmayacak, hem de upgrade yapımına müsait olması ile geliştirilebilen bir yazıcıdır. Görseller de ender 3 yazıcı kullanılmış fakat pro versiyonu ile pek bir montaj farkı yok denecek kadar az. O sebeple işinizi görecektir. Yukarıda ki videoya da göz atmanız yararınıza olacaktır.

Hadi başlayalım:

Adım 1: Creality Ender 3 Pro Kutu Açılımı

Creality kutusunu açma ve içindekileri görme zamanı.

Kutudan çıkan ilk şey, montaj talimatlarının yazılı olduğu kağıttır. Baskı kalitesi gayet iyi yapılmış ve bu talimatları kullanarak yazıcıyı toplayabiliriz. Mutlaka kurulum da yardımcı olabilecek bir YouTube videosunu göz ardı etmeyin. Her parça numaralandırılmış. Bu numaraları yazımız da referans olarak kullanacağız.

Creality Ender 3 Pro Kurulum KağıdıCreality Ender 3 Pro Kurulum Kağıdı

Adım 2: Creality Ender 3 Pro Parçaları

Önce hangi parçanın kutudan çıkarılacağından emin değilsiniz, 3d yazıcı kontrol paneliyle başlayın.

LCD panel elektrostatik paket içerisinde gelmektedir. Montaj da panel aşamasına gelene kadar isterseniz paketin de kalsın ki panelin başına bi kaza bela gelmesin 🙂

Kutu İçeriği:

Önce kutunun ilk katından çıkanları sıralayalım:

 1. Kontrol Ekranı
 2. Destek Rayları
 3. Ana Gövde (Kutudan çıkarırken dikkat edin ve hiçbir yere takılmadığından emin olun.)
 4. Extruder ve Nozzle Bloğu
 5. Güç kaynağı (Ender 3 24v güç kaynağı kullanmaktadır. Daha ucuz diğer modeller genellikle 12v’luk bir güç kaynağı içerir. 24v, ısınan parçalar da daha iyi ısıtma sağlamaktadır.)

Kutu İçeriği 2:

İkinci katmandaki öğeler şunları içerir:

 1. Güç Kablosu
 2. Filament Makarası Tutucu
 3. Servo Motor
 4. Dikey Saplama
 5. Dikey Raylar
 6. Z Ekseni Limit Anahtarı
 7. Yedek Baskı Kafası ve Boru Tip Malzemeleri
 8. PLA Filament Numunesi – (Küçük bir numune sizi endişelendirmesin en ucuz fiyatlarla anında PLA Filamentlere ROBOCOMBO‘dan ulaşabilirsiniz.)
 9. USB adaptörlü 8Gb MicroSD kart (SDCARD çeşitli kaynaklar, kullanıcı kılavuzları, video ve örnek STL dosyaları içerir. İlk yapacağız şey içerikleri yedeklemek olsun.)
 10. Makara Kılavuzu (Sonraki öğeler bir paket içerisine dahil edilmiştir.)
 11. Snip (Yan keski)
 12. Kablo Cırtı
 13. Nozzle Temizleme Aracı
 14. M5T Somunlar
 15. Makara Tutucu Plastik Somun
 16. Alyan
 17. Küçük Tornavida
 18. 3 Ad. M4x20 vida
 19. 6 Ad. M4x16 rondela ve somunlu vidalar
 20. 6 Ad. M5x45 pullu vida
 21. 2 Ad. Somunlu M4x14P vida
 22. 5 Ad. M5x8 vida
 23. 2 Ad. M4x18P vida
 24. Sabit rondelalı M5x25 vidalar
 25. Kayış

Tüm 3D Yazıcı Malzemleri ve Parçaları Hemen En Ucuza Satın Almanız İçin…  3D Yazıcı Malzemeleri ve Parçaları

 

Adım 3: Creality Ender 3 Pro Program

Ender 3 için, önerilen ücretsiz 3D dilimleme yazılımı olan Cura yazılımını kullanabilirsiniz.

Sonraki adımlar için Kurulum PDF dosyasını mutlaka takip edin.

 

Adım 4: Montaj

Montaja başlama zamanı.

 

Dikey destekleri doğru şekilde takın.

 

Adım 5: Kontrol Paneli ve Güç Kaynağı Montajı

Dediğimiz gibi, mutlaka pdf kurulum dosyası ve videolara bakarak yapın.
 

 

Adım 6: Sınır Anahtarını (Limit Switch) Monte Edin

Bu aşama biraz zor olabilir. Sabitlemeden önce somunları kanal üzerinde mükemmel bir şekilde hizalamanız gerekir. Kanal üzerine sınır anahtarını mükemmel bir şekilde yerleştirmek için bir bölüm mevcut. {Edit: somunlar siz sıkarken kendilerini oturtacaktır. Tam hizalama kaygısına girmenize gerek yok. Kendi yuvasına oturuyor.}

 

Adım 7: Dikey Step Motor Montajı

Çok basit gibi görünüyor. Vidaları sıkmak için yatağı hareket ettirmek zorunda kalabilirsiniz. Dikey vida çubuğunu talimatlarda gösterildiği gibi monte edin. Çubuğu sıkın. Bazı parçaların hizalanması aşamasını atlamayın.

 

Adım 8: Yatay Step Motor Montajı

Bu adım hiç 3d yazıcı tecrübesine sahip olmayanlar için ürkütücü olabilir. Dikkat etmezseniz, limit anahtarına zarar verebilme olasılığınız mevcut.

Adım 9: Yatay Kayış Montajı

Kayışı takmak kolaydır, ancak büyük ihtimalle gevşek olacaktır. Montaj tamamen bittiğinde yeteri kadar gerginliğe ayarlamalısınız. Yoksa yazıcınız doğru baskıları üretemez. 2. bölümde kalibrasyon ayarlarına değineceğiz. Alt tarafta yazının devamını bulabilirsiniz.

 

Adım 10: Baskı Düzeneği Montajı (Nozzle, Extruder, Isı Bloğu vs.)

Bu aşama yeteri kadar karmaşık görünüyor. Kurulum talimatlarının, baskı kafasını üç silindirli montajdan önce takmanız gerektiğini belirtmesi çok önemli bir nokta. Talimatları takibi bırakmayın.

Adım 11: Yatay Çubuk Montajı

Yatay baskı kafası çubuğunu dengelemek için dikey desteklere takma zamanı geldi.

Dikey vida kapağını çıkarın. Dikey çubuğun altındaki vidayı çok sıkmayın. Talimatlar da “gevşek bırakmamanız belirtilmiş”. Hiç sıkmazsanız, dikey vida düzgün şekilde dönmez ve çubuk kolayca yukarı ve aşağı hareket edemez ve step motorunuzu zorlayabilir.

Adım 12: Üst Yatay Çubuk Desteği Montajı

Bu aşamada yazıcımız artık elle tutulur bir görüntü sergiliyor.

 

Adım 13: Filament Makarası Montajı
Adım 14: Elektrik Bağlantıları

Artık sona doğru yaklaşıyoruz. Zamandan kazanabilmek için her elektrik konnektörünün olması gerektiği yerde olduğundan emin olun. Dediğimiz gibi kurulum videoları çok işinize yarayacak, mutlaka izleyerek kurulum yapın.

Filament tüpü montajı iyi açıklanmamış gibi gözüküyor. İşte kullanacağımız adımlar:

 • Tüp konektörlerinden birini torbadan çıkarın (talimatlarda yok)
 • Bağlayın ve ardından aşağıdaki resimde gösterildiği gibi mavi ayırıcıyı gri konektör tutucu arasına yerleştirin (Mavi ayırıcı bağlantıyı sıkılaştırır.)
 • Tüp konnektörünü, diş açmayı engellemeyecek şekilde, verilen açık uçlu anahtarı kullanarak besleme mekanizmasına hafifçe sıkın.

Son yapılacak şey paneli bağlamak.

Kabloları toparlamadan önce nasıl çalıştığına bakmamız gerek. Ayrıca, kabloları doğru şekilde toparlamak için bazı yardımcı parçaları çıkarmamız gerektiğini farkediyoruz. Yazının devamında bulabilirsiniz.

Birçok vida ve somun arttığını görebilirsiniz. Ancak endişelenmenize gerek yok. Yedek olarak pakete dahil edilmiş.

Adım 15: İlk Çalıştırma

Yazıcıyı prize takın ve on/off düğmesini açın.

Fanlar ve ekran çalıştı. Şimdiye kadar başarılı bir şekilde ilerlediniz. Şimdi motorları test etmek için. Auto home seçeneği deneyelim .

Ve çalışıyor! Montaj tamamlandı. Artık kalibrasyon ayarlarına geçebiliriz.

 
Creality Ender 3 Pro Kalibrasyon Ayarları ve Baskı Önerileri

Ender 3 Pro kısmen monte edilmiş olarak gelir(yarı demonte). Baskı yatağı ve Y ekseni (ileri geri) kontrolü içeren yazıcının tabanı ve kabloların çoğu fabrikadan çıkmadan önce monte edilmiştir. Yazıcıyı bir araya getirmek için, kalan parçaları 20’den daha az cıvata kullanarak tabana bağlamanız ve daha sonra motorlara birkaç kablo takmanız gerekir.

Yazıcıyla birlikte gelen talimatlar da sadece resimler var. İlk defa yazıcı montajı yapan arkadaşlar biraz zorlanabilir ama vazgeçmeyin.