Başa dön
Boston Dynamics Robot Köpek SPOT Yapımı (3D Baskı) DIY

Boston Dynamics Robot Köpek SPOT Yapımı (3D Baskı) DIY

Boston Dynamics Robot Köpek SPOT, Raspberry Pi 3B ile çalışan, yürüyen dört ayaklı bir robottur. Orjinal ürün 75.000 dolara satılırken, yazılım için ekstra fiyat almak gerekmektedir. Böylesine pahalı bir robotun minik bir kopyasını yaparak herkesin ulaşabilmesini amaçladık.

Boston Dynamics’in endüstriyel uzaktan çalıştırma ve otonom algılama gerçekleştirmesi için geliştirdiği robotlardan biri olan Spot’tan ilham alınarak tasarlanmıştır.

Malzemeler:

 

Nasıl Yürür?

Mini ‘Spot Micro’ robot köpek, klavye aracılığıyla üç eksenli bir açı / vücut poz kontrol modu yapabilir ve ‘süratli yürüyüş’ veya ‘normal yürüyüş’ elde edebilir. İlki, bir seferde iki bacağın simetrik hareketine sahip (bir at koşusu gibi) dört aşamalı bir yürüyüştür. İkincisi, her seferinde bir bacak sallanan ve denge için vücut arasında bir hareket (yürüyen insanlar gibi) olan sekiz aşamalı bir yürüyüştür.

Bu kapsamlı açıklamada, servoların PCA9685 kontrol panosuna nasıl bağlanması gerektiği sırasıyla açıklanmış.

Kod

GitHub üzerinden koda ulaşabilirsiniz. Yazılım, Ubuntu 16.04 çalıştıran bir Raspberry Pi 3B üzerinde uygulanmaktadır. C ++ ve Python da kullanılmıştır.

Projeye Devam!

Henüz proje tam olarak bitmedi: Bir odanın basit 2D haritalamasını elde etmek için bir lidar ekleyerek robot upgrade edilecek. Listede ayrıca, robota algılanan bir 2D ortamda basit bir görevi yerine getirmesi için rehberlik edecek otonom bir hareket planlama modülü geliştiriliyor. Ve son olarak, temel görüntü sınıflandırması yapmak için bir kamera ekleme üzerinde çalışılıyor.

 

Hepsi bu kadar. Umarım makalemizi beğenmiş ve yeni bir şeyler öğrenmişsinizdir.

Memnun kaldıysanız aşağıda bulunan “yukarı ok” işaretine tıklayarak +1 puan verebilirsiniz. 

Diğer Güncel Arduino Projeleri için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Sizde Robotlara ve Maker’lığa Meraklıysanız Robotik Marketimiz ROBOCOMBO‘yu Ziyaret Edebilirsiniz.

 

Robot El Yapımı – İlginç Arduino Projeleri

Videodaki Robot El Ürünümüzü Satın Almak İsterseniz Bağlantıya Göz Atabilirsiniz.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler.

 

Kaynak:  raspberrypi.org/blog/mini-raspberry-pi-boston-dynamics-inspired-robot/