Başa dön
Arduino Köpük Strafor Kesme Makinesi CNC Yapımı - (Sıcak Kesim Teli)

Arduino Sıcak Kesim Teli Köpük Strafor Kesme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Arduino Sıcak Kesim Teli ile CNC Köpük Strafor Kesme Makinesi Yapımı öğreneceğiz. Yapacağımız arduino projesi DIY CNC makinesidir. Basit ve ucuz malzemelerden, bazı 3D baskılı parçalardan yapılmıştır ve kontrolör olarak Arduino’ya sahiptir.

Kesici bıçak veya lazer yerine, bu cnc makinesinin ana parçası sıcak teldir. Çalışma prensibi olarak sıcak tel, strafor köpüğün içinden geçerken eriterek istenilen şekli verir.

CNC makinesi yapmak o kadar da zor değildir. Yeni başlayan biriyseniz ve ilk DIY CNC makinenizi inşa etmeyi düşünüyorsanız, makineyi tasarlamaktan, elektronik bileşenleri bağlamaktan, Arduino’yu programlamaktan ve ayrıca şekillerinizi nasıl hazırlayacağınızı, G kodlarını nasıl yapacağınızı ve makineyi ücretsiz, açık kaynak programları kullanarak nasıl kontrol edeceğinizi açıklayarak, tüm yapım sürecini göstereceğiz.

Arduino CNC Köpük Kesme Makinesi 3D Modeli

Başlangıç ​​olarak, bu makinenin 3D modelini aşağıdan indirebilirsiniz.

3D modeli aşağıdan indirebilirsiniz.

STEP Dosyası

Arduino CNC Köpük Kesme Makinesi STEP Dosyası STEP Dosyası İNDİR

3D Baskı için STL Dosyası

Arduino CNC Köpük Kesme Makinesi STL Dosyası STL Dosyası İNDİR

Taban konstrüksiyonu 20x20mm T-yuvalı alüminyum profillerden yapılmıştır. Bu profilleri seçme sebebimiz; kullanımı kolaydır, montaj sırasında herhangi bir delik açmak zorunda değiliz ve ayrıca tekrar kullanılabilirler, kolayca sökülebilir ve diğer projeler için kullanılabilirler. Her eksenin hareketi, 10mm düz çubuklar üzerinde kayan lineer rulmanlar kullanılarak elde edilir. Her eksen için iki çubuk kullanılır.

Kayan bloklar biraz garip görünebilir, ancak çoklu işlevlere sahipken tek bir parça olarak kolayca 3D yazdırılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece, örneğin, X blok iki lineer yatağı barındırır, Y ekseni çubuğunu tutar, Y ekseni kayışı için kasnağı tutar ve ayrıca X ekseni kayışını takmak için tutamaklara sahiptir.

Kayar blokları kullanabilmek için NEMA 17 step motorları kullanıyoruz. Bir şaft kuplörü, basit bir dişli çubuk, iki kasnak ve iki kayış kullanarak, her bir ray üzerindeki iki kayar bloğu aynı anda eşit olarak sürebiliriz.

 

Burada ayrıca üçüncü bir step motorumuz olduğunu fark edebiliriz ve bunun videoda nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Genel olarak, sağlamlık açısından tasarım muhtemelen o kadar da iyi değil, ama asgari parçalara sahip bir cnc makinesi yapmak ve güzel işler çıkarabilmek için ucuz bir yoldur.

3D parçaları baskı için, makul fiyata gerçekten iyi bir 3D yazıcı olan Creality Ender 3 Pro 3D yazıcı kullanabilirsiniz.

3D baskı ile çıkarılan parçaların destek kullanılmadan çıktı alınması gerektiğini unutmayın. Pürüzler, kolay kullanımı engellemektedir.

3d baskı ile parçaların pürüzsüz olması gerektiğini çok iyi gösteren tel bükme makinesi yapımı makalemize de göz atabilirsiniz.

 

Ayrıca Bakınız

Arduino ile Basit Tel Bükme Makinası Yapımı

CNC montajı

Tüm malzemeleri hazırlayalım ve makineyi monte etmeye başlayalım.

Motor Grubu Malzemeleri:

Bu proje için gerekli bileşenleri aşağıdaki bağlantılardan alabilirsiniz:

Profil İçin Gereken Malzemeler:

Not: Videoda 6mm rulman, dişli çubuk ve GT2 kasnakları kullanıyoruz. Bu projede 5mm kullanmanızı öneririm, çünkü bu boyutlar daha yaygındır ve kolayca bulunabilir. Bu nedenle, STL indirme dosyalarına, bu boyutları işlemek için şaft kaplinlerinin ve montaj braketlerinin iki versiyonunu da dahil ettim. Bu parçaları 3D yazdırırken bunu dikkate aldığınızdan emin olun.

 

Sahip olduğum T yuvalı alüminyum profiller 60 cm uzunluğundaydı, bu yüzden 3D modele göre, her birini metal bir el testeresi kullanarak kestim. Sonra köşe braketlerini kullanarak taban çerçevesini monte ettim. Sonra, X ekseni için şaft klapelerini takıyorum. Sadece M5 cıvatalarına ve T yuvası somunlarına ihtiyacımız var.

Sonra, mil çubuğunu kelepçelerden geçiriyorum. Yarı yerleştirilmişken, X ekseni kayan bloğunu da eklememiz gerekiyor. İki yatağı içine koyduk ve daha sonra şaftın üzerine yerleştirdik. Şimdi şaftı diğer tarafa kaydırabiliriz ve bir M4 cıvata ve somun kullanarak şaftı yerinde sıkabiliriz. Bu işlemi diğer taraf için de tekrarladım.

Ardından, Y eksenlerini kurmamız gerekiyor. Bu amaçla, önce çubukları X ekseni kayar bloklarına yerleştirmeli, parçanın alt kısmı ile aynı hizada yerleştirmeli ve M4 somun ve cıvataları kullanarak sabitlemeliyiz. Sonra Y ekseni kayar bloklarını ekleyebiliriz. Bu kayar bloklar sadece tek bir lineer yatak kullanır.

Y ekseni çubuklarının üstüne, iki Y ekseni çubuğunu üstte bir T yuvası profiliyle bağlayacak montaj braketlerini takmamız gerekir. Yine, bunları çubuklara sabitlemek için aynı yöntemi kullanıyoruz. T-yuvası profilini montaj braketlerine takmak için, önce üzerine 3x M5 cıvata ve T-yuvası somunu ekledim. Sonra profili içeri kaydırdım ve cıvataları sabitledim.

Böylece, ana konstrüksiyonu yaptık ve hem X hem de Y ekseninde serbestçe hareket ettirebiliriz.

Sonra bacakları taban çerçevesine tutturuyorum. Yine, T yuvası profillerini kullanarak bunu yapmak çok basit. Bacaklar sabitlendiğinde, X ekseni için ilk step motoru yerleştireceğim. Bu durumda daha sonra bacağın yakınına bir kayış kasnağı yerleştirebilmem ve motor şaftına mesafe koymak için 20mm boşluk somunları kullanıyorum.

2 kemeri aynı anda sürecek basit bir 6mm dişli çubuk var. Bu yüzden önce onu kestim, kademenin karşı bacağına 6 mm iç çaplı bir yatak yerleştirdim ve dişli çubuğu geçirdim. Sonra çubuğu yatağa sabitlemek için bir somun ve kayışlar için iki dişli kasnak taktım.

Dişli çubuğu step motorlarına bağlamak için 3D baskı ile step tarafında 5 mm delik ve çubuk tarafında 6 mm delik bulunan bir şaft kuplörü yazdırdık. Mil kuplörünün M3 somunlarını takmak için yuvaları vardır ve daha sonra M3 cıvataları veya saplama vidaları kullanarak motor şaftına ve dişli çubuğa kolayca sabitleyebiliriz. Daha sonra, kasnakları kayar blok tutamakları ile bir çizgide konumlandırmamız ve ayrıca grub vidaları ile sabitlememiz gerekir.

Makinenin karşı tarafına iki avara kasnağı yerleştirebiliriz. Bunun için birkaç M5 cıvata ve somun kullandım.

Tamam, şimdi X ekseni için GT2 kayışlarını takmaya hazırız. İlk olarak, kemeri kablo bağı yardımıyla kayar bloğa yerleştirdim ve sabitledim. Sonra kayışı diş kasnağının etrafından, avara kasnağının etrafındaki diğer taraftan geçirdim, uygun boyuta kestim ve tekrar bir fermuar bağı kullanarak kayar bloğun diğer tarafına sabitledim.