Başa dön
Arduino Köpük Strafor Kesme Makinesi CNC Yapımı - (Sıcak Kesim Teli)

Arduino Sıcak Kesim Teli Köpük Strafor Kesme Makinesi Yapımı

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Arduino Sıcak Kesim Teli ile CNC Köpük Strafor Kesme Makinesi Yapımı öğreneceğiz. Yapacağımız arduino projesi DIY CNC makinesidir. Basit ve ucuz malzemelerden, bazı 3D baskılı parçalardan yapılmıştır ve kontrolör olarak Arduino’ya sahiptir.

Kesici bıçak veya lazer yerine, bu cnc makinesinin ana parçası sıcak teldir. Çalışma prensibi olarak sıcak tel, strafor köpüğün içinden geçerken eriterek istenilen şekli verir.

CNC makinesi yapmak o kadar da zor değildir. Yeni başlayan biriyseniz ve ilk DIY CNC makinenizi inşa etmeyi düşünüyorsanız, makineyi tasarlamaktan, elektronik bileşenleri bağlamaktan, Arduino’yu programlamaktan ve ayrıca şekillerinizi nasıl hazırlayacağınızı, G kodlarını nasıl yapacağınızı ve makineyi ücretsiz, açık kaynak programları kullanarak nasıl kontrol edeceğinizi açıklayarak, tüm yapım sürecini göstereceğiz.

Arduino CNC Köpük Kesme Makinesi 3D Modeli

Başlangıç ​​olarak, bu makinenin 3D modelini aşağıdan indirebilirsiniz.

3D modeli aşağıdan indirebilirsiniz.

STEP Dosyası

Arduino CNC Köpük Kesme Makinesi STEP Dosyası STEP Dosyası İNDİR

3D Baskı için STL Dosyası

Arduino CNC Köpük Kesme Makinesi STL Dosyası STL Dosyası İNDİR

Taban konstrüksiyonu 20x20mm T-yuvalı alüminyum profillerden yapılmıştır. Bu profilleri seçme sebebimiz; kullanımı kolaydır, montaj sırasında herhangi bir delik açmak zorunda değiliz ve ayrıca tekrar kullanılabilirler, kolayca sökülebilir ve diğer projeler için kullanılabilirler. Her eksenin hareketi, 10mm düz çubuklar üzerinde kayan lineer rulmanlar kullanılarak elde edilir. Her eksen için iki çubuk kullanılır.

Kayan bloklar biraz garip görünebilir, ancak çoklu işlevlere sahipken tek bir parça olarak kolayca 3D yazdırılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece, örneğin, X blok iki lineer yatağı barındırır, Y ekseni çubuğunu tutar, Y ekseni kayışı için kasnağı tutar ve ayrıca X ekseni kayışını takmak için tutamaklara sahiptir.

Kayar blokları kullanabilmek için NEMA 17 step motorları kullanıyoruz. Bir şaft kuplörü, basit bir dişli çubuk, iki kasnak ve iki kayış kullanarak, her bir ray üzerindeki iki kayar bloğu aynı anda eşit olarak sürebiliriz.

 

Burada ayrıca üçüncü bir step motorumuz olduğunu fark edebiliriz ve bunun videoda nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Genel olarak, sağlamlık açısından tasarım muhtemelen o kadar da iyi değil, ama asgari parçalara sahip bir cnc makinesi yapmak ve güzel işler çıkarabilmek için ucuz bir yoldur.

3D parçaları baskı için, makul fiyata gerçekten iyi bir 3D yazıcı olan Creality Ender 3 Pro 3D yazıcı kullanabilirsiniz.

3D baskı ile çıkarılan parçaların destek kullanılmadan çıktı alınması gerektiğini unutmayın. Pürüzler, kolay kullanımı engellemektedir.

3d baskı ile parçaların pürüzsüz olması gerektiğini çok iyi gösteren tel bükme makinesi yapımı makalemize de göz atabilirsiniz.

 

Ayrıca Bakınız

Arduino ile Basit Tel Bükme Makinası Yapımı

CNC montajı

Tüm malzemeleri hazırlayalım ve makineyi monte etmeye başlayalım.

Motor Grubu Malzemeleri:

Bu proje için gerekli bileşenleri aşağıdaki bağlantılardan alabilirsiniz:

Profil İçin Gereken Malzemeler:

Not: Videoda 6mm rulman, dişli çubuk ve GT2 kasnakları kullanıyoruz. Bu projede 5mm kullanmanızı öneririm, çünkü bu boyutlar daha yaygındır ve kolayca bulunabilir. Bu nedenle, STL indirme dosyalarına, bu boyutları işlemek için şaft kaplinlerinin ve montaj braketlerinin iki versiyonunu da dahil ettim. Bu parçaları 3D yazdırırken bunu dikkate aldığınızdan emin olun.

 

Sahip olduğum T yuvalı alüminyum profiller 60 cm uzunluğundaydı, bu yüzden 3D modele göre, her birini metal bir el testeresi kullanarak kestim. Sonra köşe braketlerini kullanarak taban çerçevesini monte ettim. Sonra, X ekseni için şaft klapelerini takıyorum. Sadece M5 cıvatalarına ve T yuvası somunlarına ihtiyacımız var.

Sonra, mil çubuğunu kelepçelerden geçiriyorum. Yarı yerleştirilmişken, X ekseni kayan bloğunu da eklememiz gerekiyor. İki yatağı içine koyduk ve daha sonra şaftın üzerine yerleştirdik. Şimdi şaftı diğer tarafa kaydırabiliriz ve bir M4 cıvata ve somun kullanarak şaftı yerinde sıkabiliriz. Bu işlemi diğer taraf için de tekrarladım.

Ardından, Y eksenlerini kurmamız gerekiyor. Bu amaçla, önce çubukları X ekseni kayar bloklarına yerleştirmeli, parçanın alt kısmı ile aynı hizada yerleştirmeli ve M4 somun ve cıvataları kullanarak sabitlemeliyiz. Sonra Y ekseni kayar bloklarını ekleyebiliriz. Bu kayar bloklar sadece tek bir lineer yatak kullanır.

Y ekseni çubuklarının üstüne, iki Y ekseni çubuğunu üstte bir T yuvası profiliyle bağlayacak montaj braketlerini takmamız gerekir. Yine, bunları çubuklara sabitlemek için aynı yöntemi kullanıyoruz. T-yuvası profilini montaj braketlerine takmak için, önce üzerine 3x M5 cıvata ve T-yuvası somunu ekledim. Sonra profili içeri kaydırdım ve cıvataları sabitledim.

Böylece, ana konstrüksiyonu yaptık ve hem X hem de Y ekseninde serbestçe hareket ettirebiliriz.

Sonra bacakları taban çerçevesine tutturuyorum. Yine, T yuvası profillerini kullanarak bunu yapmak çok basit. Bacaklar sabitlendiğinde, X ekseni için ilk step motoru yerleştireceğim. Bu durumda daha sonra bacağın yakınına bir kayış kasnağı yerleştirebilmem ve motor şaftına mesafe koymak için 20mm boşluk somunları kullanıyorum.

2 kemeri aynı anda sürecek basit bir 6mm dişli çubuk var. Bu yüzden önce onu kestim, kademenin karşı bacağına 6 mm iç çaplı bir yatak yerleştirdim ve dişli çubuğu geçirdim. Sonra çubuğu yatağa sabitlemek için bir somun ve kayışlar için iki dişli kasnak taktım.

Dişli çubuğu step motorlarına bağlamak için 3D baskı ile step tarafında 5 mm delik ve çubuk tarafında 6 mm delik bulunan bir şaft kuplörü yazdırdık. Mil kuplörünün M3 somunlarını takmak için yuvaları vardır ve daha sonra M3 cıvataları veya saplama vidaları kullanarak motor şaftına ve dişli çubuğa kolayca sabitleyebiliriz. Daha sonra, kasnakları kayar blok tutamakları ile bir çizgide konumlandırmamız ve ayrıca grub vidaları ile sabitlememiz gerekir.

Makinenin karşı tarafına iki avara kasnağı yerleştirebiliriz. Bunun için birkaç M5 cıvata ve somun kullandım.

Tamam, şimdi X ekseni için GT2 kayışlarını takmaya hazırız. İlk olarak, kemeri kablo bağı yardımıyla kayar bloğa yerleştirdim ve sabitledim. Sonra kayışı diş kasnağının etrafından, avara kasnağının etrafındaki diğer taraftan geçirdim, uygun boyuta kestim ve tekrar bir fermuar bağı kullanarak kayar bloğun diğer tarafına sabitledim.

Bu işlemi diğer taraf için de tekrarladım. Diğer tarafı sabitlerken, iki kayan bloğun X ekseni üzerinde aynı konumda olduğundan emin olmalıyız. Bu amaçla, onları rayların sonuna taşıyabiliriz ve böylece kemeri sıkabilir ve bir kablo bağı ile sabitleyebiliriz. Bununla X ekseni kayma mekanizması yapılmış oldu.

Daha sonra, aynı yöntemle Y ekseni mekanizmasını monte edeceğiz. Kayışı kayar bloğa sabitlemek için kablo bağları kullanıyoruz. Burada kayan blok sadece bir tutamağa sahiptir ve kemeri sabitlemek için önce kemerin bir ucunu cırt ile bağladım, sonra kemeri yeterince sıkı olacak şekilde uzattım ve başka bir kablo cırtı ile kemerin her iki ucunu da yakaladım. Şimdi sadece önceki zip kablo bağını çıkarabilir ve fazla kemeri kesebilirim. Daha önce de belirtildiği gibi, kayışı diğer tarafa sabitlerken, iki kayan bloğun Y ekseninde aynı konumda olduğundan emin olmalıyız. Bununla Y ekseni mekanizması da yapılmış oldu.

Daha sonra, X ekseni boyunca bir T yuvası profili daha ekleyeceğim. Bu profil, 3. step motorunun ona takılmasına ve köpük parçalarının üzerine yerleştirilmesine yardımcı olacaktır. 3. step motoru ile bu makine ile örneğin satranç parçası gibi 2.5 veya aslında üç boyutlu şekiller yapabiliriz.

Pekala, bundan sonra direnç telini (sıcak kesim teli) takmamız gerekiyor. Bu telin uzunluğu boyunca eşit sıcaklığı korurken yüksek ısıya dayanabilmesi gerekir. Bu genellikle ucuz ve elde edilmesi kolay olan Nichrome tel veya paslanmaz çelik bir balıkçılık telidir. Düzgün çalışması için telin iki kule veya kayan bloklar arasında gerilmesi gerekir. Her iki kayar bloğa M5 cıvata taktım ve bunlara küçük uzatma yayları ekledim.

Sonra teli yaylara bağladım. Kabloyu yayların izin verdiği ölçüde gerdim. Telin yaylarla bu şekilde gerilmesi gerekir, çünkü ısınacağı zaman da uzunluğu gevşeyerek artacak ve böylece yaylar bu gevşekliği telafi edebilecektir.

Tamam, şimdi direnç telini elektrik telleriyle bağlayabiliriz. DC gücünü kullanacağız, ısınmak için telden geçen sadece bir akım önemlidir. Burada, yaklaşık 3 ila 5 amperlik akım çekimlerini desteklemek için elektrik telinizin yeterince kalın olduğundan emin olun. Ben 22 awg kablo kullanıyorum ama 20 veya 18 awg kabloyu da kesinlikle öneririm.

Başlangıçta elektrik telini iki somun arasına bağladım ve böylece bu yöntem ile akım bobinden direnç teline geçebilir. İşe yaramadı ve nedenini bir dakika içinde göstereceğim. Sıcak telden temiz ve uzak kalmak için teli kayan bloğun tutamaklarından geçirdim.

Ardından, CNC makine uç stoplarını veya limit anahtarlarını kurmamız gerekiyor. Bu mikro limit anahtarların topraklama, normalde açık ve kapalı bağlantı olmak üzere 3 bağlantısı vardır. Başlangıçta onları Normal Olarak Açık bağlantılara bağladım ama sonra bazı testlerin yapılması için normal olarak kapalı bağlantıya geçtim çünkü bu şekilde makine daha kararlı çalışıyor. Sorun, CNC makinesi çalışırken basıldığı gibi anahtarları yanlış bir şekilde tetikleyen ve makinenin durmasına neden olan elektrik akımıdır.

 

Arduino CNC Köpük Kesici Devre Şeması

Sonra, step motorların kablolarını bağlayabilir ve daha sonra tüm elektronik bileşenlerin nasıl bağlanacağını görebiliriz. İşte her şeyin nasıl bağlanması gerektiğine dair bir devre şeması.

Tabii ki, bu CNC makinesinin beyni bir Arduino kartıdır. Bununla birlikte, sıcak telin sıcaklığını kontrol etmek için bir Arduino CNC Shield, üç A4988 step sürücü ve bir DC-DC dönüştürücüye de ihtiyacımız var.

 

3D baskı ile T yuvası profilinin bir tarafına sabitlediğim elektronik bileşenler için bir stand yazdırdım. Önce M3 cıvatalarını kullanarak Arduino kartını standa tutturdum ve ardından Arduino CNC shield üzerine yerleştirdim.

Ardından, step motor sürücülerin bazı jumper kablolar kullanarak süreceği ayarı seçmemiz gerekiyor. Her sürücüye üç jumper ekleyerek 16. adım çözünürlüğünü seçtim ve böylece adımların daha düzgün hareketleri olacaktır.

Sürücüleri yerleştirirken yönlerinin doğru olduğundan emin olun.

DC dönüştürücüyü yerine sabitlemeye devam edelim. Sonra üç kademeli motoru Arduino CNC ekranına ve iki limit anahtarını X + ve Y + uç durdurma pimlerine bağladım. Makineye güç vermek için 12V 6A DC güç kaynağı kullanacağım. Arduino CNC shield aslında 12 ila 36 volt arasında çalışabilir ve kullandığım DC dönüştürücü de aynı voltajlarla çalışabilir. DC Dönüştürücünün girişine, sıcak teli ayrı olarak açıp kapatabilmem için bir anahtar ekledim. DC dönüştürücünün çıkışında, direnç telinin iki ucundan iki kabloyu bağladım. Son olarak, Arduino’yu USB portu üzerinden bağlayabilir ve Arduino CNC shieldı ve step motorları DC güç fişi üzerinden çalıştırabiliriz.

Pekala, şimdi makinenin düzgün çalışıp çalışmadığını test etme zamanı ve sıcak tel ile başlayacağım. Burada DC dönüştürücü girişinde kapalıyken 0 volt mevcut, anahtarı açtığımda 12V oluyor yani çalışıyor. Daha sonra DC dönüştürücünün çıkışında potansiyometreyi döndürmeye başladığımızda, çıkış voltajını 0 ila 12 V arasında ayarlayabiliriz ve böylece akım sıcak telden geçer ve çalışma aşamasının çok önemli bir bölümü halledilmiş olur.

DC dönüştürücünün çıkışını hangi voltajda ayarlamanız gerektiğini test etmenin en iyi yolu, bir köpük parçasını kesmeye çalışmaktır. Sıcak tel, fazla direnç ve bükülme olmaksızın köpüğü kesebilmelidir.

Ancak, ilk testten sonra sıcak telime ne olduğunu görebilirsiniz. Isı nedeniyle çok fazla gevşeme oldu ve bu durumu telafi etmesi gereken yaylar işlerini yapmadı.

Aslında, yaylar aşırı ısınma nedeniyle işlevlerini kaybetti, çünkü elektriksel akım onlardan da geçiyor.

Eski yayları yenileriyle değiştirdim ve şimdi elektrik kablolarını bazı timsah kıskaç ağızlar yardımıyla doğrudan direnç teline bağlayarak yayları atladım.

Arduino CNC Makineleri için Yazılım

Tamam, şimdi bu makineyi çalıştırmanın ve gerçek bir CNC makinesi yapmanın zamanı geldi.

Bu amaçla, önce Arduino’ya makinenin hareketini kontrol eden GRBL yüklememiz gerekiyor.

Açık kaynak kodlu ve GitHub.com adresinden indirebilirsiniz. Bir zip dosyası olarak indirdikten sonra, ayıklayabilir, “grbl” klasörünü kopyalayabilir ve Arduino kütüphane dizinine yapıştırabiliriz. Sonra Arduino IDE’yi açabiliriz ve Dosya> Örnekler> grbl’den grblUpload örneğini seçebiliriz. Şimdi kullandığımız Arduino kartını, Arduino UNO’yu seçmeli ve Arduino’muzun bağlı olduğu COM portunu seçmeli ve son olarak bu taslağı Arduino’ya yüklemeliyiz. Yüklendikten sonra, Arduino artık G kodlarını nasıl okuyacağını ve makineyi bunlara göre nasıl kontrol edeceğini biliyor olacaktır.
 

Ayrıca Bakınız

Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı Kurulum, Kalibrasyon

Daha sonra, Arduino’ya ne yapacağını söyleyecek arayüz veya kontrolöre ihtiyacımız var. Yine, bu amaçla açık kaynaklı bir program seçiyorum ve bu Evrensel G-Kodu Göndericisi.

2.0 Platform sürümünü indirdim. Programı çalıştırmak için zip dosyasını çıkarmamız, “bin” klasörüne gitmemiz ve yürütülebilir ugsplatfrom dosyalarından herhangi birini açmamız gerekiyor. Bu aslında bir JAVA programıdır, bu nedenle bu programı çalıştırabilmek için önce JAVA Runtime Environment uygulamasını kurmamız gerekir. Bunu resmi web sitesinden ücretsiz olarak da indirebiliriz.

Universal G-Code Sender programını açtıktan sonra, makineyi yapılandırmak için Kurulum sihirbazını çalıştırmamız gerekir.

Burada sadece uygun bağlantı noktasını seçip programı Arduino’ya bağlamamız gerekiyor. Bağlantı kurulduktan sonra, düğmelere tıklayarak motorların hareket yönünü kontrol edebiliriz. Gerekirse yönü tersine çevirebiliriz. Limit anahtarlarının diğer taraflara yerleştirildiği ana konumdan gitmek için pozitif hareketleri seçtim.

Daha sonra, doğru hareketler elde etmek için motorların adımlarını kalibre etmemiz gerekir. Biz 16ıncı sürücülere adım çözünürlüğü ve motorlar vasıtası ile tam 360 derece hareket yapmak için motoru 3200 adım atacağı, 200 fiziksel adımlara göre ayarladık. Şimdi şanzıman tipine veya bu durumda kasnakların boyutuna bağlı olarak, motorun ihtiyaç duyduğu adım sayısını hesaplamamız gerekir, böylece makine 1 mm hareket eder. Buradaki varsayılan değer, mm başına 250 adım olarak ayarlanmıştır. Bu hareket düğmelerinden birini tıkladığımızda motor 250 adım atar.

Şimdi gerçekte, bir cetvel kullanarak makinenin gerçek hareketini ölçüyoruz ve bu sayıyı buraya programda giriyoruz. Buna göre, program hesaplar ve bize bu değeri değiştirip adım / mm parametresini güncellememiz gerektiğini söyler. Ben 83 adım / mm. Z eksenine gelince, onu 400 adım / mm’ye ayarladım, ya da Z ekseni için 1 mm’lik bir değer 45 derecelik bir dönüş yapacak demektir.

Ardından, limit anahtarların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeliyiz. Onları NO veya NC olarak tersine çevirebiliriz. Daha önce söylediğim gibi, NC bağlantısı benim için daha iyi çalıştı. Z ekseni sınır anahtarını kapatmamız gerekir. Bunu yapmak için Arduino kütüphanesindeki grbl klasörüne gitmeli ve config.h dosyasını düzenlemeliyiz.

Burada ana konum döngüsü hatlarını bulmamız ve 3 eksenli CNC makinesi için varsayılan seti yorumlamamız ve 2 eksenli makineler için kurulumu kaldırmamız gerekiyor. Şimdi dosyayı kaydetmemiz ve grblUpload örneğini Arduino’ya yeniden yüklememiz gerekiyor. Her şeyin düzgün çalışması için programları yeniden başlatmanız gerektiğini unutmayın.

Pekala, bundan sonra makineyi ana konumlamayı dene düğmesini kullanarak yerleştirmeyi deneyebiliriz. Tıklandığında, makine X limit anahtarına doğru hareket etmeye başlamalı ve bir kez basıldığında Y eksenini hareket ettirmeye başlayacaktır. Gerekirse limit anahtarların yönlerini değiştirebiliriz. Kurulum sihirbazının sonunda, makinenin her yönde gidebileceği maksimum mesafeyi gerçekten sınırlayan limitler ayarlayabiliriz (45x45cm).

Tamam şimdi program çalışmaya hazır. Her kullanımdan önce, her zaman makineyi home ile sıfırlamalıyız ve sonra istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. İlk olarak, Jog kontrol cihazını oynamayı ve test etmenizi veya makineyi manuel olarak hareket ettirmenizi öneririm. Ayrıca, bu noktada, hangi besleme hızının veya hareket hızının sizin için en uygun olacağını bulmak için bazı köpük parçalarını kesmeye çalışmalısınız.

Köpük parçalarınızda en temiz ve hassas kesimleri neyin sağlayacağını bulmak için hem sıcak tel sıcaklığı hem de besleme hızı ile oynamalısınız.

CNC Makinesi için G kodu oluşturma

CNC makinesinin şekiller oluşturabilmesi için çizimlerin nasıl hazırlanacağına bir göz atalım. Bir vektör grafik yazılımına ihtiyacımız var ve tekrar, açık kaynak kodlu bir yazılım seçtim. Inkscape. yazılımını web sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Inkscape kullanarak Arduino CNC makinesi için G kodunun nasıl hazırlanacağını iki örnek ile göstereceğim. Bu yüzden önce sayfa boyutunu çalışma alanımızın boyutuna göre ayarlamalıyız (45x45cm). İlk örnek için Arduino logosunun görüntüsünü indirip programa aktardım. İz Bitmap işlevini kullanarak, görüntüyü vektör biçimine dönüştürmemiz gerekir.

Şimdi bu şekli sıcak tel ile kesebilmek için, şeklin sürekli bir yol olmasını sağlamalıyız. Örneğin bir lazer gibi bir harften başka bir harfe veya şekle giderken kapanıp açılma olayı bu makine de mevcut değildir. Bu nedenle, basit kareler kullanarak tüm ayrı parçaları birbirine bağladım. Bunu parçaları seçip Birlik işlevini kullanarak yapıyoruz. Öte yandan, iç kapalı döngülerin açılması gerekir bunu da Fark işlevini kullanarak yaparız.

Çizimimizi hazır hale getirdikten sonra, G kodunu oluşturmak için Gcodetools uzantısını kullanabiliriz. İlk olarak, Oryantasyon noktaları oluşturmamız gerekiyor.

Sonra modelimizi istenilen boyuta ölçeklendirebiliriz. Daha sonra, takım kütüphanesine gitmemiz ve bununla Arduino CNC makinesi için kullandığımız aracı tanımlamamız gerekiyor. Telin silindirik bir şekle sahip olması nedeniyle bir silindir seçebiliriz. Burada aletin çapı gibi parametreleri değiştirebiliriz, 1 mm’ye ayarladım ve besleme hızını ayarladım. Diğer parametreler şu anda önemli değildir. Son olarak, Gcode Yolu işlevini kullanarak bu şekil için G kodu oluşturabiliriz.

G kodu, GRBL veya Arduino’nun anlayabileceği bir talimatlar dizisidir ve onlara göre step motorları yönlendirir. Şimdi, Gcode’u Univeral G-kod gönderici programında açabiliriz ve Visualizer penceresinden makinenin geçmesi gereken yolu görebiliriz.

Bununla birlikte, burada boş bir hareketi temsil eden sarı çizgileri görebiliriz. Daha önce de belirttiğim gibi, bu durumda sıcak tel bu noktalarda hareket edemez, çünkü tel malzemeyi keser ve şekli bozar. Burada aslında tüm şekil için tek bir yolumuz olmadığını fark edebiliriz, çünkü logonun içinde kapalı alanları açmayı unuttuk. Böylece, çizime geri dönebilir, bu kapalı alanları açıp G kodunu tekrar oluşturabiliriz.

Şekle çift tıklayarak kendi başlangıç ​​noktanızı seçmenin, bir Düğüm seçip seçilen düğümdeki Yolu kes‘i seçmenin iyi bir fikir olduğunu belirtmek gerekir. Şimdi yeni G kodunu açarsak, yolun sonraki A’dan başladığını, tüm şekle girdiğini ve A harfinde sona erdiğini görebiliriz.

 

Köpük parçalarını CNC makinesine sabitlemek için köpüğü yerinde tutan M3 cıvataları olan bu basit tutucuları yaptım.

Tamam, şimdi size üç boyutlu bir şeklin nasıl yapılacağına dair bir örnek daha göstereceğim. Dört taraftan birbirinden 90 derece açı ile kesilmesi gereken kare bir sütun şekli yapacağız.

Daha önce gösterilen Trace Bitmap yöntemiyle sütun şeklini aldım. Şimdi, sütun kadar büyük basit bir dikdörtgen çizebiliriz ve sütunu dikdörtgenden çıkaracağız. Sütunun yalnızca bir profil yoluna ihtiyacımız olduğu için kenarlardan birini sileceğiz. Bu, CNC makinesinin yapması gereken gerçek yoldur ve her geçişten sonra 3. adımı 90 derece döndürmemiz gerekir .

Oryantasyon noktaları oluştururken bunu yapmak için Z derinliğini -8mm olarak ayarlamamız gerekir. Daha sonra takım parametrelerinde derinlik adımını 2mm değerine ayarlamamız gerekir. Şimdi G kodunu oluşturduktan sonra, G kodu göndericisinde açabiliriz ve makinenin 2mm derinlik farkında aynı yoldan 4 geçiş yapacağını görebiliriz. Her seferinde bitin malzemeyi kesmek için 2mm daha derine ineceği anlamına gelen bir CNC yönlendiriciyi daha önce gösterildiği gibi, Z eksenini her milimetre ile 45 derece veya 2mm Z step motor seyahati için 90 derece dönecek şekilde ayarladık.

Burada da G kodunu biraz değiştirmemiz gerekiyor. Varsayılan olarak, her geçişten sonra oluşturulan G kodu Z eksenini 1 mm değerine taşır, bu da CNC yönlendirici durumunda boş bir seyahat yani kesilmeden geçmesi gereken nokta gerektiğinde biti yükselttiği anlamına gelir.

Aslında, G kodunu değiştirmeden bırakabiliriz, ancak Z ekseni gereksiz hareketleri yapar veya köpüğü hiçbir sebep olmadan döndürür. Bu nedenle, kodun her yinelemesinden sonra, Z ekseni değerlerini 1 mm değerine geri dönmeden aynı yerde kalacak şekilde değiştirmeniz yeterlidir.

3D şekli yapmak ve köpük parçasını monte etmek için köpük parçasına istiflenmiş bazı M3 cıvataları içeren bu platformu kullanıyoruz.

G kodunu çalıştırmadan önce, sıcak teli köpük parçasının yanına manuel olarak getirmemiz gerekir. Merkezden uzaklık, sıcak kabloya olan mesafe, şeklimizin istem dışı bozulmasını engelleyecek kadar olmalıdır. Çizimdeki gibi tam bir boyut istememiz durumunda, başlangıç ​​noktasından çizimdeki şeklin merkezine olan mesafeyi ölçmemiz gerekir.

Ardından, programa başlangıç ​​konumu yerine buradan başlaması gerektiğini söylemek için kontrol cihazındaki Sıfırlama düğmesine tıklamamız gerekir. Ve Arduino CNC makinesi 3D şekli yapacak şekilde artık başlamaya hazır.

Tüm örnek için G kodu dosyalarını ve Inkscape dosyalarını buradan indirebilirsiniz:

G-Code Dosyası

G-Kodlu Tüm Örnek Dosyalar G-Kodlu Tüm Örnek Dosyalar İNDİR

Inkspace Dosyası

Inkspace Örnek Dosyaları Inkspace Örnek Dosyaları İNDİR

Hepsi bu kadar. Umarım Arduino ve Sıcak Kesim Teli ile Köpük Strafor Kesme Makinesi Yapımı – CNC makalemizi beğenmiş ve yeni bir şeyler öğrenmişsinizdir.

Memnun kaldıysanız aşağıda bulunan “yukarı ok“a tıklayarak +1 puan verebilirsiniz.

Diğer Güncel Arduino Projeleri için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Sizde Robotlara ve Maker’lığa Meraklıysanız Robotik Marketimiz ROBOCOMBO‘yu Ziyaret Edebilirsiniz.

 

Robot El Yapımı – İlginç Arduino Projeleri

Videodaki Robot El Ürünümüzü Satın Almak İsterseniz Bağlantıya Göz Atabilirsiniz.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler.

Kaynak:  howtomechatronics.com/projects/arduino-cnc-foam-cutting-machine/