Başa dön
Arduino Temassız Ateş Ölçer Yapımı (Kızılötesi Lazer Termometre)

Arduino Temassız Ateş Ölçer Yapımı (Kızılötesi Lazer Termometre)

Merhaba arkadaşlar, bu projede sizlere 3D baskı ile yapılmış dijital temassız ateş ölçer, arduino lazer kızılötesi termometre yapımı detaylarını göstereceğiz.

Giriş: Arduino Temassız Ateş Ölçer Yapımı

Kızılötesi termometreler, bir nesnenin yüzey sıcaklığını belirlemek/ölçmek için birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çoğu zaman bir makinede veya elektronik devrede, yükselen sıcaklıklar bir şeylerin ters gittiğinin habercisidir (arabaların hararet göstergeleri gibi). Kızılötesi termometre ile hızlı ve temassız kontrol, bir makinenin sıcaklığındaki artışı gözlemleyebilmenizi sağlayabilir, böylece kalıcı hasara neden olmadan önce önlem alabilirsiniz.

Kızılötesi radyasyon, elektromanyetik spektrumda bulunan bir radyasyon türüdür. Göremiyoruz ama elinizi ocak gibi sıcak bir şeyin yanına koyarsanız, kızılötesi radyasyonun etkilerini hissediyor olursunuz. Tüm nesneler kızılötesi radyasyon şeklinde enerji yayar. El tipi termometrelerin çoğu, ışığı(IR) termopile odaklamak için bir lens kullanır. IR enerjisi emildikçe elektrik sinyaline dönüştürülür ve ekranda gösterilir.

Bu basit bir projedir ve sensörler, 3B tasarım / baskı, elektronik ve programlamaya harika bir giriş olarak kullanılabilir.

 

Sorumluluk Reddi: Tabii ki tıbbi kullanım için uygun değildir. Bu proje sadece eğlence amaçlıdır ve tıbbi kullanım için bir kızılötesi termometreye ihtiyacınız varsa, tıbbi standartları / testleri karşılayan bir termometre sipariş etmelisiniz.

 

2. Adım: Gerekli Bileşenler

Adım 3: GY-906 Kızılötesi Sıcaklık Sensörü

MLX90614 temassız kızılötesi termometre sensörü kullanan GY-906 kızılötesi termometre sensör modülü kullanacağız.

Devre kartları çok ucuzdur, entegrasyonu kolaydır. Sensör -70 ila 380 santigrat derece aralığında ölçüm yapabilecek şekilde fabrikada kalibre edilmiş olarak gelir. Bu sensörün doğruluğu kabaca 0.5 derece santigrattır.

 

Adım 4: Kablolama

Artık gerekli tüm bileşenleri topladığınıza göre, her şeyi bir araya getirmeye başlamanın zamanı geldi. Öncelikle her şeyi bir breadboard’a bağlamanızı ve sonra her şey düzgün çalıştıktan sonra devam etmenizi öneririz. Sol tarafta, Dijital Çıkış 5’ten sürülen 200 ohm akım sınırlama direncine sahip lazerimiz var. 5V ile Dijital Giriş 2 arasında bağlanan standart bir anlık buton var. 5K aşağı çekme direnci var. Böylece 0V olarak ayarlanacak.

Sağ tarafta, 9V pilimizi arduino nano’nun VIN ve GND pinlerine bağlayan ana Açma / Kapama anahtarımız var. OLED ekran ve GY-906 kızılötesi sıcaklık sensörünün her ikisi de 3.3V’a bağlıdır ve SDA hatları A4’e ve SCL’den A5’e bağlanır. Oled ekran ve GY-906 zaten I2C hatlarında kaldırma dirençlerine sahiptir.

 

Adım 5: Arduino Kodu

Arduino nano’nuzu nasıl programlayacağınızı bildiğinizi varsayıyoruz.

Kodun derlenmesi için aşağıdaki kitaplıkları kurmanız gerekecek.

Program sürekli olarak MLX90614’ten sıcaklık verilerini okur, ancak yalnızca düğme tetiğine basıldığında OLED’de görüntülenir. Tetiğe basıldığında, lazer de hangi nesnenin ölçülmekte olduğunu belirlemeye yardımcı olmak için açılır.

 

Ek Dosya

 

 

Adım 6: 3D Tasarım / Baskı / Birleştirme

Fusion 360’ta tasarlanmıştır.

Termometrenin tabanında, 9V’luk bir pil, Açma / Kapama düğmesi ve basit bir anlık basma düğmesi olan tetik mekanizmamız için yer vardır. Temel bileşenlerin kablolarını termometrenin üst bölümüne yönlendirmek için bir delik vardır.

0.96 inç OLED ekran için bir açıklık ve lazeriniz ve MLX90614 sensörünüz için termometrenin ucunda bir ön bölüm vardır. Hem lazer hem de sensör deliğe bastırılabilir. En üstteki bölüm arduino nano içindir. Arduino nano’yu küçük alana ittiğimiz de çok sayıda kablo yerinden çıkıyordu, bu yüzden nano’yu muhafazanın içine iterken kabloları yerinde tutmak için bir tutkal tabancası kullandık.

Thingiverse Bağlantısı 

Ek Dosya

 

 

7. Adım: Test Edin!

Artık lazer kızılötesi termometrenin tamamı monte edilmiş ve programlanmış olduğuna göre, test etme zamanı!

Güç düğmesine basın, oled ekranın yüklenmesini bekleyin ve yeni termometrenizin keyfini çıkarın.

 

Hepsi bu kadar. Umarım makalemizi beğenmiş ve yeni bir şeyler öğrenmişsinizdir.

Memnun kaldıysanız aşağıda bulunan “yukarı ok” işaretine tıklayarak +1 puan verebilirsiniz. 

Diğer Güncel Arduino Projeleri için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Sizde Robotlara ve Maker’lığa Meraklıysanız Robotik Marketimiz ROBOCOMBO‘yu Ziyaret Edebilirsiniz.

 

Robot El Yapımı – İlginç Arduino Projeleri

Videodaki Robot El Ürünümüzü Satın Almak İsterseniz Bağlantıya Göz Atabilirsiniz.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler.

 

Kaynak: https://www.instructables.com/id/Arduino-Laser-Infrared-Thermometer/