Başa dön
Arduino Kütüphane Ekleme (Arduino ya Library Kurulumu)

Arduino Kütüphane Ekleme (Arduino ya Library Kurulumu)

Arduino yazılımından memnun kaldığınızda ve yerleşik işlevleri kullandıktan sonra, Arduino ya kütüphane (library) ekleme ve kurulum yaparak kolay kullanım isteyebilirsiniz.

Arduino SATIN AL

 

Kütüphane(Library) Nedir ?

Kütüphaneler bir sensöre, ekrana, modüle vb. arduino’yu bağlanmanızı kolaylaştıran bir kod paketidir. Örneğin, yerleşik LiquidCrystal kütüphanesi, 16×2 LCD ekran ile iletişimi kolaylaştırır. İnternet’te indirilebilecek yüzlerce ek kütüphane bulunmaktadır. Yerleşik kitaplıklar ve bu ek kitaplıklardan bazıları arduino resmi sitesinde listelenmiştir. Kütüphaneleri kullanmak için arduino’nuza yüklemeniz gerekecektir.

Kitaplık Yükleme

Kütüphane Yöneticisini Kullanma ;

Arduino IDE‘nize yeni bir kütüphane kurmak için Kütüphane Yöneticisini kullanabilirsiniz. IDE’yi açın ve “Çizim” menüsünü ve ardından Kitaplığı Dahil Et> Kitaplıkları Yönet’i tıklayın.

Ardından Kütüphane Yöneticisi açılınca önceden yüklenmiş veya kuruluma hazır kütüphanelerin bir listesini bulacaksınız. Bu örnekte Bridge kütüphanesini kuracağız. Bulmak için listeyi kaydırın, tıklayın, ardından yüklemek istediğiniz kitaplığın sürümünü seçin. Bazen kütüphanenin yalnızca bir sürümü kullanılabilir.

Son olarak install’e tıklayın ve IDE’nin yeni kütüphaneyi kurmasını bekleyin. Bağlantı hızınıza bağlı olarak indirme işlemi zaman alabilir. Tamamlandığında , Bridge kitaplığının yanında bir Installed yazısı görünmelidir. Kütüphane yöneticisini kapatabilirsiniz.

Artık yeni kitaplığı Dosya> Tercihler Taslak> Defteri Konumu menüsünde bulabilirsiniz. Kendi kitaplığınızı Kitaplık Yöneticisi’ne eklemek istiyorsanız, bu talimatları izleyin.

Bir .zip Kütüphanesini İçe Aktarma;

Kütüphaneler genellikle bir ZIP dosyası olarak yayınlanır. Klasörün içinde bir .cpp dosyası, bir .h dosyası ve genellikle bir keywords.txt dosyası, örnekler klasörü ve kitaplığın gerektirdiği diğer dosyalar bulunur. 1.0.5 sürümünden başlayarak, IDE’ye 3. taraf kitaplıkları yükleyebilirsiniz. İndirilen kitaplığı açmayın, olduğu gibi bırakın.

Arduino IDE’de Taslak> Kütüphane Ekle> .ZIP Kütüphanesi Ekle seçeneğine gidin. Açılır listenin en üstünde “.ZIP Kütüphanesi Ekle” seçeneğini tıklayın.

Eklemek istediğiniz kitaplığı seçmeniz istenir. .Zip dosyasının konumuna gidin ve dosyayı açın.

Taslak> Kitaplığı Dahil Et menüsüne dönün. Şimdi açılır menünün altında kitaplığı görmelisiniz. Zip dosyası, Arduino library ekle dizininde kütüphaneler klasöründe genişletilecektir.

Not: Kütüphane yüklendiği halde programda gözükmüyorsa programı kapatıp yeniden açın.

Manuel kurulum;

Manuel olarak bir kitaplık eklemek istediğinizde, onu bir ZIP dosyası olarak indirmeniz, genişletmeniz ve uygun bir dizine koymanız gerekir. ZIP dosyası, genellikle ihtiyacınız olan her şeyi içerir. Kütüphane yöneticisi, bu ZIP dosyasını önceki bölümde açıklandığı gibi otomatik olarak yüklemek üzere tasarlanmıştır, ancak kurulum işlemini manuel olarak gerçekleştirmek ve kütüphaneyi kendi istediğiniz klasöre kaydetmek isteyebileceğiniz durumlar olabilir.
Klasörünüzün konumunu Dosya> Tercihler> Taslak Defteri Konumu konumunda bulabilir veya değiştirebilirsiniz.

Kütüphanenin ZIP dosyasını indirdiğiniz dizine gidin.

Geçici klasördeki tüm klasör yapısıyla ZIP dosyasını ayıklayın, ardından kütüphane adına sahip ana klasörü seçin.

Library içindeki “kütüphaneler” klasörüne kopyalayın.

Arduino Yazılımını (IDE) başlatın, Taslak> Kitaplığı Dahil Et’e gidin. Yeni eklediğiniz kütüphanenin listede bulunduğunu doğrulayın.

Lütfen dikkat: Arduino kütüphaneleri üç farklı yerde yönetilir: IDE kurulum klasörünün içinde, çekirdek klasörünün içinde ve taslak kitabınızın içindeki kütüphaneler klasöründe. Derleme sırasında kütüphanelerin seçilme şekli, dağıtımda bulunan kütüphanelerin güncellenmesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, bir kitaplığı eskiz defterinizdeki “kütüphaneler” klasörüne yerleştirmenin diğer kütüphanelerin sürümlerini geçersiz kıldığı anlamına gelir.
Aynı durum ek çekirdek kurulumlarında bulunan kütüphaneler için de geçerlidir. Taslak dosya konumunuza koyduğunuz kitaplığın sürümünün dağıtım veya çekirdek klasörlerindeki sürümden daha düşük olabileceğini, yine de derleme sırasında kullanılacak olanın not edilmesi de önemlidir. Ana kartınız için belirli bir çekirdek seçtiğinizde, IDE dağıtım klasöründe bulunan aynı kitaplıklar yerine çekirdek klasörde bulunan kitaplıklar kullanılır.
Son olarak, en önemlisi, Arduino Yazılımını (IDE) güncelleme sonrası: Programlar / Arduino’daki tüm dosyalar (veya IDE’yi kurduğunuz klasör) silinir ve yeni içerikle yeni bir klasör oluşturulur.
Bu nedenle Arduino IDE güncelleme işlemi sırasında silinmemesi için yalnızca eskiz defteri klasörüne kütüphaneler kurmanızı öneririz.

 

Hepsi bu kadar. Umarım Arduino ya Kitaplık Ekleme makalemizi beğenmiş ve yeni bir şeyler öğrenmişsinizdir.

Memnun kaldıysanız aşağıda bulunan “yukarı ok“a tıklayarak +1 puan verebilirsiniz.

Diğer Güncel Arduino Projeleri için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Sizde Robotlara ve Maker’lığa Meraklıysanız Robotik Marketimiz ROBOCOMBO‘yu Ziyaret Edebilirsiniz.

 

Robot El Yapımı – İlginç Arduino Projeleri

Videodaki Robot El Ürünümüzü Satın Almak İsterseniz Bağlantıya Göz Atabilirsiniz.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler.

 

Kaynak: arduino.cc/en/Guide/Libraries