Başa dön
Arduino ile RC Uçak Yapımı (Strafordan Model Planör)

Arduino ile RC Uçak Yapımı (Strafordan Model Planör)

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Arduino ile Köpük Strafordan Model Planör RC Uçak Yapımı nasıl olur birlikte öğreneceğiz.

Videoyu izleyerek Projeyi Baştan Sona İnceleyebilirsiniz.

Uçak tamamen strafordan yapılmıştır. Köpük strafordan uçak parçalarını üretmek için bir önceki makalemizde bahsettiğimiz Arduino CNC Köpük Kesme Makinesini kullanacağız.

Ayrıca Bakınız

Arduino Sıcak Kesim Teli ile CNC Köpük Strafor Kesme Makinesi Yapımı

Ayrıca, uçağın kontrol joystick’i de Arduino ve radyo iletişimi için NRF24L01 modülüne dayanan % 100 DIY tasarımdır. Joystick Yapımı için Buraya Göz Atabilirsiniz.

Rc Uçak için Gereken Malzemeler:

Bu proje için gerekli bileşenleri aşağıdaki bağlantılardan alabilirsiniz:

Vericinin sağ kumanda kolunu kullanarak kanatçıkları ve uçağın yükselip alçalmasını kontrol edebiliriz ve sol kumanda kolunu kullanarak dümeni ve gazı kontrol edebiliriz. Buna ek olarak, doğru potansiyometreyi kullanarak kontrollerin tepkisini ayarlayabilir veya servo hareket miktarını azaltabiliriz.

Arduino RC uçağının ana özelliği uçuyor olması. Evet bu uçak basit bir model değil ve gerçekten uçabiliyor.

RC Uçak Tasarımı – 3D Model

Uçağı bir 3D modelleme yazılımı olan Fusion 360 kullanarak tasarlayarak başladım. Bazı ticari RC uçaklarına bakarak ve model uçak parametreleri için bazı temel kuralları veya genel kurallara uyarak tasarımı yaptım.

Kanat açıklığını 80 cm olarak ayarladım. Basit bir hesap ile kanat açıklığının % 75’i olan gövde uzunluğunu elde ederiz. Aerodinamik kanat profili yani kanat kesim şekli olarak, RC uçaklar için popüler bir seçim olan CLARK Y Airfoil‘i seçtim.

Airfoiltools.com adresinden airfoilto şeklini .SVG dosyası olarak indirdim ve Fusion 360’a aktardım. Boyutu uygun şekilde, kanat akoru veya rüzgar akış yönünde kanat açıklığının 1 / 5’i kadar olacak şekilde ayarladım.

Yatay ve dikey dengeleyici de bu temel yönergelere göre boyutlandırılır. İşte bazı temel RC model uçak tasarım parametreleri:

Uçağın gövdesi, iki adet 10mm kenar kalınlığına sahip strafordan ve elektronik parçaları yerleştirmek için içi 50mm’lik bir boşluktan oluşacak şekilde yapılacaktır.

Arduino RC Uçak V1 – 3D Model Fusion 360

Arduino Planör V1 – 3D Fusion 360 Model Dosyası  Arduino Planör V1 İNDİR

Arduino RC Uçak V2 – 3D Model Fusion 360

Arduino Planör V2 – 3D Fusion 360 Model Dosyası  Arduino Planör V2 İNDİR

3D modeli yukarıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz. Uçağın iki versiyonu vardır. Versiyon 1, burada resimlerde gösterilen versiyondur ve ikinci versiyonun biraz daha küçük bir burnu vardır ve hava akışını iyileştirmek için motor öne daha fazla yerleştirilebilir şekilde ayarlanmıştır.

CNC Köpük Strafor Kesici için G Kodları Oluşturma

Şimdi, Arduino CNC Köpük Kesme Makinesi çalışma alanım 45 cm ile sınırlı olduğundan ve gövde 60 cm uzunluğunda olduğu için gövdeyi iki parça olacak şekilde ayarlamak zorunda kaldım.

Böylece, gövdeyi ön noktadan 34 cm kestim ve şekli yansıtıp yeni bir çizim yaptığım yere yakın bir nokta ekledim. Bu şekilde Fusion 360’ın üretim sekmesinde, şekilleri kesmek için G kodunu oluşturabildim.

Burada, ilk önce model seçimi yaparak projeyi açtım, kurulum için başlangıç ​​noktası olarak daha önce eklediğim X ve Y eksenlerini uygun şekilde ayarladığım yeni bir kurulum yaptım.

Sonra 2B kontur işlemini seçtim ve 3 mm çapında kesim payı ayarladım. Çünkü sıcak telin Strafordan geçerken yaptığı kesiklerin yaklaşık boyutu 3mm’dir. Burada ayrıca sıcak telin kendisine ve Straforun sertliğine bağlı olan kesme hızını da ayarlayabiliriz. Ben 150 mm / m’ye ayarladım.

Ardından geometri kısmında konturu veya kesilmesi gereken şekli seçebiliriz. Yüksekliğe gelince, köpük kesici makinemde Z ekseni hareketi olmadığından hepsini 1 mm’ye ayarladım. Son olarak Linking (Bağlama) sekmesinde bitiş ​​noktasını başlangıç ​​noktasının yakınında olacak şekilde seçtim.

Bununla çizim yolu üretilir ve Simülasyon düğmesine tıklayarak buna göz atabiliriz. Çizim yolunun kapalı döngü tek geçişli olması gerekir ve bu şekilde G kodunu oluşturabiliriz. Bunun için Kayıt İşlemleri’ne gidebiliriz, GRBL ürün yazılımını seçebilir, çıktı klasörünü seçebilir, dosyayı adlandırabilir ve kayıt düğmesine tıklayabiliriz.

Sonra dosyayı kaydedebiliriz ve G kodunu WordPad editöründe veya benzer bir şeyde görebiliriz.

Şimdi G-kodu dosyasına sahip olduktan sonra, Evrensel G kodu göndericisine yükleyebilir ve şekli yapmak için G kodunu CNC makinesine gönderebiliriz.

Size az önce gösterdiğim sürecin muhtemelen en iyisi olmadığını veya hiç profesyonel olmadığını, ancak yine de G-kodlarının DIY CNC Köpük Kesme Makinemle çalışmasını sağlamak için iş yaptığını not edebiliriz. Tabii ki, bu DIY CNC makinesi hakkında daha fazla bilgi için benim özel öğretici kontrol edebilirsiniz, bağlantı video açıklamasında.

G kodu dosyalarını buradan indirebilirsiniz:

RC Uçak Şekilleri G-Code

Arduino Planör Strafor Kesimi için G Kodu  Uçak Parçaları İNDİR

Kanat için 30cm genişliğinde kestiğim 10cm paylı strafor kullandım çünkü sıcak tel makinemin kesebileceği maksimum açıklık bu. Tek bir G kodu dosyasına iki kanat profili yerleştirdim ve kestim.

80 cm kanat açıklığını elde etmek için 3 adet 27 cm parçayı yapıştırdım ve düzleştirmek için parçaların uçlarını elle dik olacak şekilde kestim.

RC Planör Uçağın Montajı

İşte CNC makinesiyle kestiğim tüm strafor parçaları burada. Ön için 3 parça, arka için 3 parça ve kanat için 3 parça. Şimdi onları birleştirmeye başlayabilirim.

Ön kısımdan başlayacağım. Parçaları yapıştırmak için sıcak silikon tabancası kullanıyorum. Sıcak silikon straforu biraz eritiyor ama yine de bu yöntemi kullanarak yapıştırdım.