Başa dön
Arduino ile Harmonik DC Motor Yapımı - Arduino Projeleri

Arduino ile Harmonik DC Motor Yapımı – Arduino Projeleri

Merhaba arkadaşlar, bu makalede Harmonik Tahrik olarak da bilinen Strain Wave Gear’ın ne olduğunu öğrenip,3d yazıcı ile çıktı alarak, arduino ile harmonik motor yapımı projesini inceleyeceğiz. İlk olarak, çalışma prensibini açıklayacağız, daha sonra kendi modelimizi tasarlayacağız ve 3 boyutlu olarak yazdıracağız, böylece gerçek hayatta görebilir ve nasıl çalıştığını daha iyi anlayabiliriz.

Gerinim Dalga Dişlisi Nedir?

Strain Wave Gear, kompakt ve hafif bir pakette çok yüksek indirgeme oranına izin veren benzersiz bir mekanik dişli sistemi türüdür. Helisel dişliler veya planet dişliler gibi geleneksel dişli sistemleri ile karşılaştırıldığında, aynı alanda 30 kata kadar daha yüksek redüksiyon oranları elde edebilir. Buna ek olarak, sıfır boşluklu karakteristik, yüksek tork, doğruluk ve güvenilirliğe sahiptir. Bu nedenle, bu dişli sistemi robotik, havacılık, tıbbi makineler, freze makineleri, üretim ekipmanları ve benzeri birçok uygulamada kullanılmaktadır.

Harmonik motor 1957’de C. Walton Musser tarafından icat edildi. İsmi Harmonic Drive şirketi tarafından markalandığı için bu isimdedir.

Nasıl Çalışır?

Pekala, şimdi nasıl çalıştığına bir göz atalım. Bir harmonik sürücü üç anahtar bileşene sahiptir: bir dalga üreteci, esnek bir spline ve dairesel bir spline.

Dalga jeneratörü eliptik bir şekle sahiptir ve eliptik bir göbek ve göbeğin eliptik şeklini takip eden özel bir ince duvarlı rulmandan oluşur. Bu dişli setinin girişi motor miline bağlıdır.

Dalga üreteci döndükçe bir dalga hareketi oluşturur.

Flex spline, silindirik bir kap formuna sahiptir ve esnektir. Ancak burulmaya karşı dayanıklı alaşımlı çelik malzemeden yapılmıştır. Kabın yanları çok incedir ancak tabanı kalın ve rijittir.

Bu, kabın açık ucunun esnek olmasına izin verir, ancak kapalı uç oldukça sert olur ve bu nedenle çıkış olarak kullanabilir ve çıkış flanşını buna bağlayabiliriz. Esnek spline, açık uçta dış dişlere sahiptir.

Öte yandan, Dairesel spline içte dişleri olan sert bir halkadır. Dairesel spline, aslında gerinim dalga dişli sisteminin temel tasarımı olan esnek spline’dan iki dişe sahiptir.

Bu nedenle, dalga üretecini Flex spline’a yerleştirdiğimizde, flex spline dalga üretecinin şeklini alır.

Dalga jeneratörü döndükçe, esnek spline’ın açık ucunu radyal olarak deforme eder. Dalga jeneratörü ve esnek spline daha sonra dişleri birbirine bağlayan dairesel spline içine yerleştirilir.

Esnek spline’ın eliptik şekli nedeniyle, dişler flex spline’ın sadece karşı tarafında iki bölgeye bağlanır ve bu Dalga Jeneratörü elipsin ana ekseni boyuncadır.

Şimdi, dalga üreteci dönerken, dairesel spline ile birbirine bağlanan Flex spline dişleri yavaşça pozisyon değiştirecektir. Flex spline ve Dairesel spline arasındaki diş sayısı farkı nedeniyle, dalga jeneratörünün her 180 derece dönüşü için, dişlerin birbirine bağlanması esnek spline’ın dalga jeneratörüne göre küçük bir miktar geriye doğru dönmesine neden olacaktır. Diğer bir deyişle, dalga üretecinin her 180 derecelik dönüşüyle, dairesel yivli esnek yiv dişleri sadece bir diş ilerleyecektir.

Böylece, dalga jeneratörünün 360 derecelik tam dönüşü için esnek spline pozisyon değiştirecek veya iki diş tarafından ilerleyecektir.

Örneğin, esnek spline 200 dişe sahipse, dalga üreticisinin flex spline’ın 200 dişe ilerlemesi için 100 devir yapması gerekir, ya da bu esnek spline için sadece tek bir dönüş olan 100: 1 oranıdır.

İndirgeme oranını aşağıdaki formülle kolayca hesaplayabiliriz. Oran, esnek yiv dişlerine eşittir – dairesel yiv dişleri, esnek yiv dişlerine bölünür.

Dolayısıyla, esnek spline üzerinde 200 diş örneğinde, azalma oranı -0.01’dir. Bu dalga jeneratörünün hızının 1 / 100’ü ve eksi iç çekme, çıktının zıt yönde olduğunu gösterir.

Sayı veya dişleri değiştirerek farklı redüksiyon oranları elde edebiliriz.

Bunu, aynı boyuttaki dişlere sahip mekanizma çapını değiştirerek veya dişli setinin boyutunu ve ağırlığını koruyan diş boyutunu değiştirerek başarabiliriz.

 Gerilim Dalga Dişlisi – Harmonik Sürücü 3D Modeli

Şimdi Strain Wave Gear’ın arkasındaki teoriyi bildiğimize göre, 3D yazıcı kullanarak üretim aşamasını göstereyim.

Bu Strain Wave Gear modelini Fusion 360 kullanarak tasarladım. Tüm bu parçalar 3D olarak basılabilir, bu yüzden montajı tamamlamak için sadece bazı cıvata ve somunlara ve bazı rulmanlara ihtiyacımız var. Giriş için bir NEMA 17 step motor kullanmayı tercih ettim.

Strain Wave Gear, dairesel spline, flex spline ve dalga jeneratörünün 3 temel elemanını şöyle tasarladım. 3D yazıcıların ne kadar iyi, doğru ve hassas baskı yapabileceği konusunda kendi sınırlamaları olduğundan, ilk karar vereceğim dişlilerin modülü veya dişlerin ne kadar büyük veya küçük olacağıydı. Dairesel kama için 1,25 ve 72 dişli bir modül seçtim.

 

Elbette, esnek spline’ın 2 diş daha az olması gerekir (70 diş). Bu, dişli setinin nispeten küçük bir boyutuna sahipken 35: 1 oranıyla sonuçlanacaktır.

Dalga jeneratörüne gelince, bulmak kolay olmadığı için daha önce belirtilen özel tip ince duvarlı rulmanları kullanamayız. Bunun yerine, elips çevresine yerleştirilmiş normal bilyalı rulmanlar kullanacağız. Elipsin boyutları esnek yivin iç duvarının boyutlarına göre yapılmalıdır.

Elipsin ana eksen yarıçapını esnek yivin iç duvarının yarıçapından 1.25mm daha büyük yaptım. Diğer yandan, elipsin küçük eksen yarıçapı 1,25 mm daha küçüktür.

Dalga jeneratörü, 10 yatağın kolayca takılabileceği iki bölümden oluşacaktır. Bu bölümlerden birinde ayrıca NEMA 17 step motorunu sabitlemek için uygun bir şaft kaplini bulunur.

Parçaların geri kalanı bu 3 temel bileşen etrafında tasarlanmıştır. Muhafazanın çıkış tarafına 47 mm dış çapa sahip iki rulman yerleştireceğiz ve bazı cıvata ve somunların yardımıyla sabitleyeceğiz.

Çıkış flanşı, cıvata ve somunlarla bağlanan iki parçadan oluşur, böylece iki yatağa kolayca sabitleyebiliriz.

3D baskı için gereken 3D modeli ve STL dosyalarını aşağıdan indirebilirsiniz.

STEP Dosyası (Fusion 360 ile açabilirsiniz):

 

 

3D Baskı için STL dosyaları:

 
Ayrıca Bakınız

Creality Ender 3 Pro 3D Yazıcı Kurulum ve Kalibrasyon Ayarları

 

3D Baskılı Gerinim Şanzımanı – Harmonik Tahrik

Tamam, şimdi parçaları 3D olarak basmanın zamanı geldi. Dişlileri 3D yazdırırken, dilimleme yazılımınızda Yatay Genişletme özelliğini kullanmak önemlidir.

Madeni -0.15 mm’ye ayarladım ve baskılarda nispeten iyi bir doğruluk elde ettim. Bunun yazıcıdan yazıcıya değişebileceğini unutmayın. Bu özelliği kullanmazsak, baskı sırasında filamentin genişlemesi nedeniyle baskılar biraz daha büyük olur ve parçalar veya dişliler düzgün bir şekilde birbirine geçemez.

Benim yazıcım Creality CR-10 3D ‘dir. Parçaların hepsini yazdırmak için iyi iş çıkardığını düşünüyorum.

İşte tüm 3D baskılı parçalar.

Harmonik sürücünün montajını tamamlamak için sadece bazı cıvatalara, somunlara ve bazı rulmanlara ihtiyacımız var.

İşte tüm bileşenlerin tam listesi:

 

Monta, iki çıkış yatağını muhafazaya takarak başladı. Rulmanlar 47mm dış çap ve 35mm iç çapa sahiptir. Dediğim gibi, parçaları dilimlerken -0.15mm Yatay Geni&