Başa dön

Arduino ile Fotokapan Yapımı

Arduino Fotokapan Yapımı – Genel Bakış

Aktif Kızılötesi (IR) DSLR Kamera ile arduino fotokapan yapımı, bir nesnenin ışını ne zaman kırdığını tespit etmek için aktif IR sensörlerini kullanır ve algılanan sinyal ile DSLR kamera deklanşörüne sinyal gönderir. Aktif IR sensörü, ev güvenlik sistemi hareket dedektörlerinde veya fabrika otomasyon sistemlerinde yaygın olarak kullanılan sensördür. Bu projemiz de bir alarmı veya sayacı tetiklemek yerine, sensörün ışınlarından ne geçtiğini yakalamak için kamerayı aktif eden IR sensörünü kullanacağız.

Arduino Fotokapan Yapımı Projesi – Seri Çekim

Bir Arduino Uno R3 ile seri çekim özelliği ekleyebiliriz. Kızılötesi ışını kesen bir hayvanın varlığı ile sinyal, Arduino üzerinden kameraya her foto çekimi için kullanıcı tarafından yapılandırılabilir bir duraklama sağlayan süre gönderir. Bu işlem, sensörü tetikleyen herhangi bir şeyin birkaç görüntüsünü yakalamamızı sağlar. Yani belli aralıklarla otomatik fotoğraf çekebiliriz.

Bir serçe kuşunun bile uçuş halindeki görüntüsünü yakalamaya çalışmak sabır gerektiren bir iştir. Arduino fotokapan projesi ile uçuş halindeki bir serçenin görüntüsünü rahatlıkla yakalayabilirsiniz. Örnek olarak serçenin yuvasına gideceğinin tahmin ettiğiniz bir geçiş güzergahı üzerine fotokapanı odaklayın. Bizim denememiz de arduino fotokapan, kamerayı tam olarak odaklandığımız nokta da kuşu yakalayabildi. Arduino’yu kullanarak, başarılı bir görüntü yakalama fırsatını en üst düzeye çıkarmak için arka arkaya en az dört kez kamerayı tetiklemeye programlamalısınız.

 

Bir Pasif Kızılötesi HC-SR501 PIR hareket sensöründen farklı olarak aktif bir MZ80 dijital mesafe sensörü, rüzgar ile hareket eden nesnelerden ve güneş tabanlı radyasyondan kaynaklanan yanlış tetiklemeleri ortadan kaldırır. Bu IR sisteminin bir başka özelliği de, kemirgen cinsinden rakun, sincap, tavşan, fareler gibi hayvanları yakalamak için sensörleri yerden daha yükseğe monte edebilmenize olanak sağlamasıdır. Tilki resminde, IR sensörlerini yerden yarım metre kadar yukarıya monte ettik ve bu da daha küçük kemirgenlerin kamerayı çalıştırmadan sensörün algılama alanı dışından geçmesine izin verdi.

İçindekiler:

 1. Arduino ile Fotokapan Yapımı Malzeme ve Araçları
 2. Kızılötesi Işın: Verici ve Alıcı
 3. Canon N3 Deklanşör Kablosu
 4. Optocoupler 4N26’yı Tanıma
 5. Arduino FotoKapan – Alıcı
 6. Arduino FotoKapan Kodu
 7. Arduino FotoKapan – Verici
 8. Tamamlanan Arduino FotoKapan Projesi Kurulumu
 9. Örnek Resimler

Adım 1: Malzemeler ve Araçlar

Arduino fotokapan projesi için görsellerdeki malzemelere ihtiyacımız olacak.
 

Adım 2: MZ80 Dijital Kızılötesi Mesafe Ölçer

Genel Bakış

Dijital kızılötesi mesafe sensörü vericisi alıcıya bir kızılötesi ışın gönderir. IR alıcısı, gönderilen IR ışınını algıladığında, sistem aktifleşir. Işın bir hayvan veya başka bir nesne tarafından kesildiğinde, IR alıcısı OUTPUT veLOW komutlarını kameraya Arduino üzerinden gönderir.

 

Önemli:
 • Hem verici hem de alıcı düz bir çizgide hizalanmalıdır.
 • Bu proje de 2 mz80 ile 2 kutu kullanarak, hem alıcı hem verici hazırlayacağız.
 • Mz80’ler için 5V güç gerekmektedir.
 • Sisteme gerekli olan 5V enerjiyi karşılamak için 16 adet AA pil ve bir DC-DC voltaj regülatörü kullanmanız gerekmektedir.

 

Adım 3: Canon N3 Deklanşör Kablosu

Canon, uzaktan tetikleme için üst düzey DSLR kameralarında uygun fiyatlı bir kablo kullanıyor. Önceki adımda listelenen Canon RS-80N3 tetikleyiciyi projemizde kullanacağız. Ancak farklı bir tetikleyici de kullanabilirsiniz.

Deklanşör Kablosunu Hazırlama

 1. Kasa üzerindeki vidaları çıkarın ve kasayı açın.
 2. Anakartı tutan vidaları çıkarın.
 3. Kasadan anakartı çıkarın.
 4. Bu kabloda, Kırmızı ve Sarı (Toprak) kablolarla ilgileniyoruz, çünkü bu kablolar arasında kısa devre yapmak veya birbirine dokundurmak, kamerayı tetikleyecektir. Farklı üreticilerin diğer deklanşör kabloları farklı renkler kullanabilmektedir.

Bu bizim için ne anlama geliyor?

Deklanşör, temel olarak birkaç kontak anahtarıdır. Fotokameramız için, hareket algılandığında fotoğraf çekmek üzere (Sarı) topraklama pimini (Kırmızı) deklanşöre bağlayarak dijital bir anahtar oluşturacağız. Bunu doğrudan kameraya da uygulayabiliriz, ancak bir şeyler ters giderse, kameramıza zarar verebiliriz. Bu nedenle bir Optocoupler kullanacağız.

 

Aşağıdaki Canon fotoğraf makinesi modelleri N3 konektörü desteklemektedir:

D30, D60, 10D, 20D, 30D, 40D, 50D, 5D, 5D Mark II, 5D Mark III, 5D Mark IV, 5DS, 5DS R, 6D, 7D, 7D Mark II, 1D, -1Ds, 1D Mark II, 1D Mark II, 1D Mark II N, 1D Mark III, 1Ds Mark III, 1D Mark IV, 1D X, 1D X Mark II, 1D C

 

Adım 4: Optocoupler 4N26’yı Tanıma