Başa dön
Arduino ile Basit Tel Bükme Makinası Yapımı

Arduino ile Basit Tel Bükme Makinası Yapımı

Merhaba arkadaşlar, ilginç arduino projeleri yazı dizimizin yeni makalesi olan arduino ile basit tel bükme makinası yapımı ile karşınızdayız. Şimdi gelin hep birlikte nasıl yapılır öğrenelim. Aşağıdaki videoyu izleyerek projenizi çok daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz.
 

Basit Tel Bükme Makinası Yapımı – Genel Bakış

3B basit tel bükme makinası çalışma prensibi; İlk önce, tel bir seri merdane veya düzleştiriciden geçer. Tel, step motor vasıtası ile bükülme işlemi için servo motor ile çalışan tel bükme mekanizmasına doğru itilir.

 

Ayrıca makinenin üç boyutlu formlar oluşturmasını sağlayan Z ekseni üzerinde başka bir step motoru da vardır. Makinenin beyni, diğer elektronik bileşenlerle birlikte özel olarak tasarlanmış bir pcb kart türü olan Arduino Nano’dur.

Programda, bir yıldız, küp ve basit bir stand gibi çeşitli şekiller yapmak için birkaç özel işlev ve ayrıca 16×2 lcd ekran üzerinden komut girerek tel formları oluşturabileceğimiz manuel bir mod mevcuttur.

Basit Tel Bükme Makinesi 3D Parçaları

Her zaman olduğu gibi, projeyi bir 3D modelleme yazılımı kullanarak yapmaya başlayalım. Aşağıda 3D model dosyalarını indirebilirsiniz.

 

Solidworks:

 

STEP Dosyası:

 

3D Baskı için STL Dosyaları:

 

Dişliler, yatak, geçiş blokları ve bazı şaft kuplörleri gibi parçaları yapmak için 3D yazıcı kullanacağız. 3D baskı için kullanılan bu parçaların STL dosyalarını, üstteki linkten indirebilirsiniz.

 

Tel Bükme Makinesi Yapımı

MDF ve kontrplak’dan oluşan diğer parçaları hazırlayalım. 3 boyutlu parçaların tüm ölçülerini alarak, elektrikli testere yardımıyla parçaları boyutlandıralım. 8 mm MDF ve 18 mm kontrplak kullanabiliriz. Parçaları hazırladıktan sonra birleştirmeye başlayabiliriz. İlk önce kaideyi iki MDF plakasından ve 4 kontrplak kolonundan oluşturalım. Sabitlemek için tahta tutkalı ve vida kullanabilirsiniz.

Üst panelde bulunan 3D parçaları 8 mm civata ve somun kullanarak tutturalım. Burada, demir veya bakır boru geçirdiğimiz 3d parçaların altına yükselti için 3 mm kalınlığında MDF plakaları ekleyelim ki; böylece uygun yüksekliği elde edebiliriz. Borunun geçtiği noktalara 6202 Rulman takmalıyız.

Rulmanın dış çapı 35 mm ve iç çapı 15 mm’dir. Şimdi, bu rulmanların içinden, telin içinden geçebilmesi için 15 mm’lik boş bir mil(boru) takmamız gerekiyor. Bu kısım aslında Z-ekseni ile alakalıdır. Bükme mekanizmasının tel etrafında dönmesini ve bu şekilde üç boyutlu formlar oluşturmasını sağlar. Bu amaçla biz bakır bir boru kullandık. Uzunluğu 30 cm civarında olmalıdır.

 

İki yatak arasına 1.5 ve 30 dişli çark yerleştirelim. Çarklar, M3 somunlarını yerleştirebileceğimiz özel tasarım yuvalarına sahiptir. Daha sonra M3 cıvatalarını kullanarak dişliyi mile sıkıştırabiliriz.

Sonra Z ekseni için step motoru kurmamız gerekiyor. Bunun için 3D özel bir montaj braketimiz mevcut. M3 cıvataları kullanarak braketimizi motorumuza sabitleyelim ve ardından 18 dişli çarkı motor şaftına yerleştirelim.

Sonra 6 mm’lik bir uca sahip matkap kullanarak montaj braketinin üzerine sabitleneceği tabana iki delik açalım.

Besleme mekanizması için step motor takılarak devam edelim. Bu motor doğrudan üst plakaya alttan monte edilecektir, bu yüzden üzerinde uygun delikleri açacağız. Sonra dört cıvatayı kullanarak motoru plakaya tutturalım.

Şimdi bu adım da şaft üzerine besleyiciyi yani tel düzelticiyi yerleştirmemiz gerekiyor. Bu amaçla üzerine geniş bir bakır boru yerleştirdiğimiz özel bir şaft kuplörü yazdırdık.

Bakır düzleştiricinin karşı tarafına, teli ezecek bir kol yerleştirelim. Besleyicinin teli düzleştirerek hareket ettirebilmesi için yeterli tutuş elde edebileceği destek, üzerinde bir T-somun bulunan bir kontrplak parçasıdır.

Bir sonraki adım tel düzleştirme sistemini yapmaktır. Üç adet M8 cıvata kullanarak daha önce 3D parçalara göre deldiğimiz bir kontrplak parçasını sabitleyelim. Şimdi bunun üzerine silindirleri yerleştireceğiz. Hareket edebilmesi için yuvarlak 3d parçaların içerisine rulman yerleştirmeliyiz.

Bir tarafa üç silindir, diğer tarafa iki silindir yerleştireceğiz. Kontrplak parçaları arasında karşılıklı delikler açalım ki cıvatalar parçayla aynı hizada kalsın. Şimdi sadece iki cıvata kullanarak iki tarafı eşleştireceğiz ve somunları kullanarak düzleştiricileri uygun şekilde hizalayıp sıkalım.

Bu adımı da bitirdikten sonra, düzleştiricilerin önüne iki kontrplak parçası daha ekleyeceğiz. Öncelikle bir MDF parçasına bükme motorunu takmamız gerekiyor. Bunu yapmadan önce, biraz şekillendirmeye ihtiyaç duyduğumuz için MDF parçasını, matkap ve sabitleyici kullanarak kolayca istenen şekle sokabiliriz. Daha sonra 38 mm’lik bir metkap kullanarak, bükme için kullanacağımız büyük STEP motor NEMA 23 ayarladık. Ayrıca diğer parçaları bağlamak için gereken daha küçük delikler de açtık.

NEMA 23 kademesini M4 cıvatalar ve somunlar kullanarak sabitledik ve çıkış milinde 2.5 ve 18 dişlilerden oluşan bir çark seti taktık. Bu dişli MG996R servoyu monte etmek için entegre plakalı özel tasarlanmış bir dişli olan daha büyük 30 dişli çark ile eşleştirilecektir. Bu servo, gerçekte dişliden çıkacak ve teli bükmeye yarayacak bir pim olan bir kremayer ve pinyon mekanizmasını hareket ettirecektir. Hızlı bir şekilde bir yapıştırıcı kullanarak, dişliyi bir yatağa sabitledik ve ayrıca teli bükerken temas yüzeyi olacak parçaya bakır boru ekledik.

Yapıştırıcı kuruduktan sonra, büyük dişliyi bir M8 cıvatası ve bir somunla sabitleyerek iki dişliyi eşleştirelim. Sonra rafı ve servoyu yerleştirip, servo paketinden çıkan vidaları kullanarak sabitleyelim. Daha sonra, pinyon dişlisini iki M3 cıvata ve somun kullanarak servonun yuvarlak başlığına sabitleyelim.

Servo tutturulduktan sonra bükme mekanizması tamamlanmış olacaktır.

Şimdi yapılması gereken, bükücüyü Z eksenine bağlamaktır. Bunu iki adet 3D çıktısı mil kıskacını kullanarak yapacağız. Önce M6 cıvataları ve somunları kullanarak onları bükme plakasına sabitleyelim ve sonra onları Z eksenine yerleştirelim. İki somunu yerine taktık ve cıvataları kullanarak kelepçeleri mile sıkıştırdık. Şimdi tüm hareketli parçalar düzgün çalışıyor.

Aslında eklenecek iki küçük detay daha var. Telin çıktığı şafttaki 3 mm’lik nozul.

Bükücünün altına, bükücünün başlangıç ​​konumunu ayarlamak için kullanılacak olan bir mikro limit anahtarı yerleştirelim.

Ve tamam… 3D tel bükme makinemiz neredeyse bitti. Neredeyse dedim, çünkü şimdi bu makineye elektrik vermek ve elektronik bileşenleri bağlayıp programlamamız gerekiyor.

Devre şeması

İşte ilginç arduino projemiz basit tel bükme makinası devre şeması.

3 step motor, 3 DRV8825 step sürücü kullanılarak kontrol edilir. Step motorlara ve tüm projeye güç sağlamak için en az 3 A akım oranına sahip 12V güç kaynağı kullanacağız.

Servoyu çalıştırmak için, Arduino’dan gelen 5V enerjiyi kullanabiliriz, ancak MG996R servo için yeterli olmayabilir. Bu nedenle, bu proje de servoyu çalıştırmak için LM7805 5V voltaj regülatörü kullanmaya karar verdik.

Bu proje için ihtiyaç duyduğunuz bileşenleri aşağıdaki bağlantılardan satın alabilirsiniz: