Başa dön
20 Harika Arduino Projesi (2020 Arduino Projeleri)

20 Harika Arduino Projesi (2020 Arduino Projeleri)

Merhaba arkadaşlar, bugün sizler için 20 harika 2020 arduino projeleri konusunu hazırladık. Bu harika arduino projelerini beğeneceğinizi umuyoruz.

Arduino UNO‘nuzu aldınız ve ne yapacağınıza henüz tam karar veremediniz mi? Endişelenmeyin! Sizler için 20 harika Arduino uno projesi derledik!

Arduino hakkında hiçbir bilginiz yok mu? Arduino Uno R3 Nedir? ve Arduino Nedir? Adlı yazılarımıza göz atabilirsiniz !

Arduino UNO Hakkında

Arduino UNO’nun ne olduğunu bilmeyenler için, kodlama, elektronik ve robotik konularının temelini oluşturan basit kodlama ve kablolama yapılabilen board olduğunu söyleyebiliriz.

Neden Arduino Temeldir?

Çünkü arduino başlamak için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Kart üzerinde 14 dijital giriş / çıkış pini, 6 analog giriş, bir USB bağlantısı, bir güç girişi, sıfırlama düğmesi vardır. Mikrodenetleyiciyi desteklemek için gereken her şeyi içerir; başlamak için arduino’yu bir USB kablosuyla bir bilgisayara bağlayın veya AC-DC adaptörü veya pille çalıştırın.

Arduino UNO R3 aynı zamanda makerlar içinde en yaygın kullanılan Arduino kartıdır.

Bununla birlikte, orjinal Arduino UNO fiyatının yüksek olduğunu düşünüyorsanız, daha ucuz klon alternatifi öneriyoruz:

Klon Arduino UNO R3

 • Arduino UNO, Arduino önyükleyicisine dayanan ATmga328P MCU tabanlı bir karttır. Orjinal kart ile hemen hemen aynı özelliklere sahiptir ve ucuzdur!
 • Sistem besleme voltajını (3.3V veya 5V) seçmek için bir anahtar var, bu da güçten tasarruf etmek için sistemi 3.3V’ye ayarlamak istiyorsanız çok yararlıdır.

Buna ek olarak;

  • Birçok konfigürasyon lehimleme veya breadboard’lama gerektirmeden monte edilebilir. Modülleri pinlere takmanız yeterlidir.
    • Kart normal bir USB konnektör kullanır
    • 3.3 / 5 V sistem güç düğmesi barındırır(bazı versiyonlarda

Konuyu daha fazla uzatmadan, 20 En İyi Arduino UNO R3 2020 projesi detaylarına geçelim!


2020 Yılında Denemeniz Gereken 20 Harika Arduino UNO Projesi! (Başlangıç-İleri Seviye)

1. Arduino Müzik Enstrümanı Projesi

Arduino UNO R3’nüzü kontrol etmek için hareket kontrolü ve el dalgalarını kullanmak ister misiniz? Bu proje ile bunu gerçekleştirebilirsiniz! Bu proje sayesinde, 3D alanda 15 cm’ye kadar hareketlerinizi algılayabilen bir PCB olan Flick adlı bir board kullanacaksınız. Bir daire çizin, elinizi kaydırın – Flick onu izleyecektir.

Flick ile olanaklar sınırsız! Sadece bir el hareketi ile bilgisayarınızı, TV’nizi, müzik sisteminizi ve daha fazlasını kontrol edebilirsiniz! Bu projede Arduino UNO ile Flick’i bir müzik aleti oluşturmak için kullanabilirsiniz!

Arduino Müzik Enstrümanı Projesi Malzemeleri

İlgilenenler Arduino Project Hub’da LanmiLabs’ın eğitimine göz atabilirsiniz!


2. Arduino UNO Parmak İzi Kapı Kilidi

Yüksek fiyatı nedeniyle bir parmak izi kapı kilidi takmak istemiyor musunuz? Ya size sadece 70 $ ile kendi parmak izi güvenlik kapı kilidinizi oluşturabileceğinizi söylersem! Bu projeyle, artık parmak izlerinizin dokunuşuyla kapınız açıldığı için artık anahtarlarınızı kaybetme konusunda endişelenmenize gerek yok.

Arduino Parmak İzi Kapı Kilidi Malzemeleri

Eğer ilgileniyorsanız, Seeed Project Hub’da loovee tarafından hazırlanan makaleyi inceleyebilirsiniz!


3. Arduino Robot Araba (Hala Popüler)

 

DC motorlar ve Arduino’nun kombinasyonu   her zaman eğlencelidir. Ve DC motorlar söz konusu olduğunda, onlarla yapabileceğimiz birçok şeyden biri elbette bir motorlu araba yapmaktır! Bu öğretici ile, kendi robot arabanızı sıfırdan nasıl yapacağınızı ve bir L298N Motor Sürücüsü ile birlikte Arduino UNO ile nasıl kontrol edeceğinizi öğreneceksiniz!

Arduino Robot Araba Malzemeleri

Ilgilenenler, Hayaletveyap ile ilgili makaleye bakabilirsiniz!


4. Arduino UNO Taşınabilir Oyun Konsolu

Akıllı telefon ve iPad oyunları harika ama kendi oyun konsolunuzu yapma ve onunla oynama cazibesi başkadır. UNO’yu kullanarak kolayca bir oyun konsolu oluşturabilir ve kendi oyununuzu geliştirip oynayabilirsiniz. Bu projede, popüler “Yılan Oyunu” nu demo olarak nasıl yükleyeceğinizi ve geliştireceğimizi öğreneceğiz. Ya da diğer oyun uygulamalarına da göz atabilirsiniz.

Arduino UNO Taşınabilir Oyun Konsolu Malzemeleri

Dirençler, LED ve kapasitör gibi temel bileşenlere ihtiyacınız varsa Robocombo‘dan ucuz fiyatlara satın alabilirsiniz.

Bu projeyle ilgileniyor musunuz? Md. Khairul Alam’ın makalesini inceleyebilirsiniz !


5. Arduino Akıllı Ev Otomasyonu

Ev aletlerinizi otomatikleştirmek ve evinizi daha akıllı hale getirmek ister misiniz? Basit bir Android uygulaması, Arduino UNO ve birkaç modül yardımıyla, elektrikli cihazları tıklama veya sesli komutlarla bluetooth kullanarak kontrol edebilirsiniz! Artık kanepenizde rahatça oturduğunuz yerden herhangi bir cihazı açabilir veya kapatabilirsiniz!

Arduino Akıllı Ev Otomasyonu Malzemeleri

Ilgilenenler, Electronicforu ile ilgili tüm makaleyi okuyabilirsiniz !


6. Arduino UNO Araba / Kamyon Simülatörü

Arduino gibi mikrodenetleyicilerin ve cihazların kontrol ve veri toplama sağlayan bir ana bilgisayar olmadan bir araç içinde birbirleriyle iletişim kurmasına izin vermek için CAN (Denetleyici Alan Ağı) adı verilen bir teknoloji olduğunu biliyor musunuz? Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? CAN BUS’a Giriş ve Arduino ile Nasıl Kullanılır makalesine göz atabilirsiniz !

Bu proje sayesinde, UNO ve CAN BUS Shield ile CAN teknolojisini kullanacağız ve PC’nizde gerçek bir pano ile bir araba / kamyon simülatörü oluşturacağız !

Araba / Kamyon Simülatörü Malzemeleri

Ilgilenen arkadaşlar, SeeedStudio Topluluğu’ndaki öğreticinin tamamına göz  atabilirsiniz!


7. Evrensel Akıllı Uzaktan Kumanda

Evde birden fazla uzaktan kumandanız mı var? Onlardan kurtulmak ve sadece bir evrensel akıllı uzaktan kumanda ile değiştirmek ister misiniz? Bu proje ile yapabilirsiniz!

Bu proje sayesinde, sıradan bir Key-infra-red (IR) uzaktan kumandasını programlanabilir bir evrensel uzaktan kumandaya dönüştüreceksiniz.

Evrensal Akıllı Uzaktan Kumanda Malzemeleri

Daha fazlasını öğrenmek isterseniz, Hackster.io da makaleye göz  atın!


8. Lazer ile Alarm Güvenlik Sistemi

Güvenlik sistemlerinin kurulması genellikle pahalıdır ve bakımı da pahalıdır. Neden bir Arduino ile birlikte 30 dolardan daha az bir kaç modülle kendi alarm sisteminizi yapmıyorsunuz?

Bu proje sayesinde, lazer ışınları kesildikten sonra alarmın çalışacağı ve bir düğmeye basılana kadar durmayacağı bir lazer tripwire alarm sistemi oluşturacaksınız. Ayrıca, alarmı durdurmak için şifre girilmesi gerektiğinde daha da güvenli hale getirmek için bir şifre de ayarlayabilirsiniz.

Lazer ile Alarm Güvenlik Sistemi Malzemeleri

Hackster.io SurtrTech tarafından hazırlanan öğreticiye göz atın !


9. Dokunmatik Ekranlı Arduino Hava İstasyonu

 

Bir dokunmatik ekran ile, havanın sıcaklığını ve nemini kolayca söyleyebileceğiniz kendi hava durumu bilgi sisteminizi oluşturabilirsiniz! Bilgi sahibi olmak için dokunmatik ekran ile İnsan Makine Arayüzüne Giriş konusundaki makaleye göz atabilirsiniz.

Kullanımı kolay bir yazılımla, ekranınıza kolayca daha fazla işlev ve özellik ekleyebilirsiniz!

Dokunmatik Ekranlı Arduino Hava İstasyonu Malzemeleri

 


10. OLED RTC Saat

Yeni bir saat almak mı istiyorsunuz? Neden tarih, saat ve günü gösteren, UNO ile kolayca yapılabilen, OLED dijital ekranlı RTC (Gerçek Zamanlı Saat) modülü yapmıyorsunuz!

Arduino’nuz zaten yerleşik bir zaman tutucusuna sahipken neden ayrı bir modüle ihtiyacınız olduğunu merak mı ediyorsunuz? Cevabı RTC saat modülü kullanımı makalemizde bulabilirsiniz !

OLED RTC Saat Malzemeleri

 


11. Arduino ile Boks Torbası

Yumruklarınızın ne kadar güçlü olduğunu hiç merak ettiniz mi? Vuruş gücünüzü ölçmek için neden kuvvet ölçer ile bir kum torbası yapmayı denemiyorsun? Bu proje sayesinde Arduino ile birlikte bir yük hücresi ve HX711 kullanarak yumruk gücünüzü nasıl ölçeceğinizi öğreneceksiniz.

Arduino ile Boks Torbası Malzemeleri

   • Ağırlık Sensörü (Yük Hücresi) 0-50kg
   • Yük Hücresi için ADC (HX711)
   • 16×2 LCD Ekran
   • Arduino IDE yazılımı

Tüm öğreticiyi  Electropeak tarafından hazırlanan Arduino Project Hub’da bulabilirsiniz !


12. DIY Arduino RC Hovercraft

Robot araba projesini farklı bir boyuta taşım