Başa dön

16*2 LCD Ekran Kullanımı, Muhtemel Sorunlar ve Çözümleri

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda 16×2 lcd ekran kullanımı, özellikleri ve çalışmıyor gibi muhtemel sorunlar ve çözümlerini ele alacağız.

 

1- Siyah kutular gösteren 16×2 Lcd ekran

16×2 lcd ekran sorunları arasında bu sorun, kontrast kontrol direncinin çok düşük bir değere sahip olduğunda ortaya çıkar. Kontrast kontrol direnci pin 3’ten (VEE) pin  1’e (VSS / GND) bağlanır. Bu direnç değeri 4.7K ohm olmalıdır. Ayrıca, ekrana çok hızlı veri yazarken bile ekran kara kutu gösterebilir. Bu yüzden, her karakterinizi gönderdiğinizde gecikmek için yeterli zamanınız olduğundan emin olun. 16×2 lcd ekran kullanımı her zaman sıkıntılı bir süreç izlememektedir. Ama ortaya çıkan kullanım problemleri karşısında da yılmamanız, çabuk vazgeçmemeniz gerekmektedir.

16×2 LCD Ekran Satın Almak İçin Tıklayın.

 

 

2- 16×2 Lcd Ekran Kullanımı (Yanlış karakterleri gösterme)

Doğru ASCII değerlerini gönderseniz bile 16×2 lcd ekran yanlış karakterleri gösterir. Bu sorun, veri hatlarının bağlantısında bir sorun olduğu için ekranın uygun verileri alamamasından kaynaklanır. Bitişik veri hatları arasında kısa devre olabilir veya bazı veri hatlarının düzgün şekilde bağlanmamış olması durumunda da meydana gelebilir. Bu nedenle, LCD ekrana giden bitişik parçalar arasındaki kısa devreleri incelediğinizden emin olun.

3- 16×2 LCD Ekran Kullanımı (Tamamen boş satırları gösteren 16×2 lcd ekran)

Kontrast kontrol direnci değerini çok yükseğe ayarladıysanız, bu sorun da oluşur. Bu yüzden, yaklaşık 4.7K ohm değerinin seçildiğinden emin olun. Ekran kontrastınız tamamsa, tamamen boş satırlar yerine karakter pozisyonlarında çok açık siyah kutular görebilirsiniz.

16x2 Lcd Ekran Çalışmıyor

4) Kontrast tamam, Gecikme tamam ama yine de ekran yok (16×2 Lcd Ekran Çalışmıyor)

Doğru kontrast değerlerini ayarladıktan ve kodda doğru gecikmeyi sağladıktan sonra bile düzgün karakter ekranı elde edemiyorsanız, kontrol cihazınızın lojik voltaj seviyelerinin ekran ile uyumlu olmaması ihtimali var. LCD ekran 5V mantık seviyesinde çalışır, bu nedenle kontrol cihazınızı 3,3V veya 5V’den daha düşük bir güç ile çalıştırıyorsanız, tüm (11) LCD hattına güçlü 4,7K Ohm pull up direnç eklediğinizden emin olun (8 – veri, 3 – kontrol). Pull up dirençlerini LCD hatlarından + 5V güç kaynağına (LCD kaynağı) bağlayın.

 

Tüm LCD Ekran, Nokia 5110 Ekran, Display Segment, Dot Matrix, Oled Ekran Çeşitleri İçin En Ucuz Fiyat Burada.

 

 

Ne, Nedir? gibi Tüm Yazılarımız ve Projelerimize BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

Güncel Maker ve Teknoloji Haberlerimiz için Hemen BAĞLANTIYA TIKLAYIN.