Başa dön

YAPAY ZEKA NEDİR?

Yapay Zeka, yazılım dünyasının geldiği son nokta da insana benzer davranışlar, hareketler gösteren, sayısal mantık yürütme, konuşma ve ses algılama yeteneğine sahip makinelerin geliştirilmesi teknolojisinin genel adıdır.

Başka bir deyişle yapay zeka; İnsan zekasına benzetilmeye çalışılan yazılımlar ve sistemlerdir. Peki bu yapay zeka nasıl taklit ediyor, öğreniyor?

 

Makine Öğrenimi (Machine Learning) Nedir?

Makine öğrenmesi, algoritmalar ile tanıtılan biçimleri ve bu biçimlere karşılık gelen etiketlere bakarak önce öğrenir, daha sonra öğrendiklerine benzer durumla karşılaştırır. Örneğin; köpek tanıtılacak ve köpeğin görünüşünün tüylü, büyük gibi belli özellikleri tanıtılacak ardından köpek ve kediyi makine öğrenimi neticesinde hangisinin köpek olduğunu anlayabilecek.

Makine Öğrenmesi Örneği

Ypay Zeka Makine Öğrenmesi Örneği

 

Derin Öğrenme (Deep Learning) Nedir?

Yukarıda makine öğreniminde köpeğin özelliklerini biz tanıtırken, Derin öğrenmede hangisinin köpek hangisinin kedi olduğunu kendi işlemleriyle ayırt edebiliyor. Girilen verileri giriş katmanı, gizli katmanlar ve çıkış katmanı sıralamasıyla eşleştirip (eşleştirme işlmeini gerçekleştirirken yapay sinir ağı üzerindeki nöronları kullanır) ağırlıklı olan eşleşmeye göre karar verir.

 

Yapay Zeka Derin Öğrenme Ayırt Etme İşlemi Örneği

Yapay Zeka Derin Öğrenme Ayırt Etme İşlemi Örneği

 

YAPAY ZEKANIN ÖNEMİ VE NERELERDE KULLANILIR?

 

Yapay zeka son 10 yılda gerçekten çok büyük ilerleme sağladı ve yaşamımızın neredeyse her alanına girmiş durumda tabii ki bunun kötü ve iyi yanları da var.

Örneğin; İlaç keşfeden, insanlara hastalığında yardım eden, ev işlerini kolaylaştıran robotik teknoloji gibi alanlar da fayda sağladığı gibi bunu kötü amaçları için kullanan ve bir şirketin CEO’sunun sesini yapay zeka tabanlı bir yazılımla taklit ederek hırsızlık yapan siber korsanlar da mevcut. Yapay zekanın sesimizi ve görüntümüzü tanıyarak yapabileceği iyi ya da kötü şeyler yapabilmesi, onun hangi amaçla kimler tarafından geliştirildiğine bağlıdır.

 

YAPAY ZEKANIN EN ÖNEMLİ UYGULAMA ALANLARI NELERDİR?

  • Ses tanıma
  • Görüntü işleme
  • Doğal dil işleme
  • Muhakeme

 

Ses Tanıma;

Ses tanıma günümüzde çoğumuzun alıştığı bir olay. Siri ya da Google asistan’ a bir şeyler söylediğimizde bunları analiz etmesi, anlaması ve bunlara karşılık bize en uygun cevabı vermesi artık o kadar da garibimize gitmiyor. Ses tanıma teknolojisini artık sadece akıllı telefonlarımızda değil hayatımızın her alanında görebilmemiz mümkün.

 

Görüntü İşleme;

Bu özellik ise yine bize yaşamımızın her alanında en yakınımızda olan akıllı telefonumuzda bile var. Siz bir hayvanın ya da insanın hatta canlı olmayan bir nesnenin fotoğrafını çektiğinizde uygulama her bir pikseli koda dönüştürüyor ve görüntüyü işleyerek çekilen fotoğraftaki her bir nesneyi teker teker ayırt edebiliyor. Birçok polis ve istihbarat servisi ülkelerin de mobese kameralarını kullanarak insanların yüzünü inceleyip suçlu veri tabanında aratarak suçluyu bulabiliyor.

 

Görüntü İşleme Örneği

Yapay Zeka Görüntü İşleme Örneği

 

Yapay Zeka ve İstihbarat

Günümüz de teknolojik aletler yaşamımızın her alanında ve her anında bizimle beraber oldukları ve her teknolojik araç ses ve görüntü alma özelliğine sahip olarak üretilmeye başlandığı için bu alanda söz sahibi devletler istihbari bilgi elde edebilmek amacıyla bu cihazları kullanıyor. Örneğin cep telefonunuz, tablet, laptop, kameralı tv’ler, dokunmatik ekrana sahip buzdolabı ve çamaşır, bulaşık makineleri gibi eşyalar. Hemen hemen herşey istihbarat sağlamak adına bu alana dahil. Güvenlik kameralarını vb. saymıyoruz bile.

Peki bu şüpheler nasıl ve nereden gelen bilgilere dayanıyor? diye merak ediyorsanız; alanında uzman ve devletinin bu alandaki çok gizli noktalarına sınırlı sayıda insanın ulaşabileceği insanlardan sadece birisi sızdırdığı milyonlarca dökümanı internette ifşa etmesi ile tabi ki. Kim mi o? WikiLeaks kurucusu Julian Assange.

2006 yılından itibaren milyonlarca istihbarat belgesini internet üzerinden yayınlayarak resmen tarihe geçmiştir. Yaptığı devletine karşı suç olarak nitelendirilse de, tüm dünya devletleri ve vatandaşları için bir uyanma başlatmıştır. Amerika’nın tüm dünya vatandaşlarını her alanda takip edip, kayıt altına alıp analiz ettiği, bir çok hack olayını devlet destekli hacker’ların gerçekleştirdiği, ortadoğu ve tüm dünya da işlenen savaş suçları gibi bir çok suçun işlenmesi ve kritik, ünlü, dünya çapında tanınmış isimlerin ölümü vb. bir çok merak edilen ve cevabı bulunamayan soruların cevabını yayınlamıştır.

 

Sonuç olarak yapay zeka hem insanlığın zararına hem de yararına olan bir teknolojidir. Şimdilik insanlığa yararı daha baskın olsa da gelecek ne getirecek bilemiyoruz umarım hepimize fayda sağlayacak gelişmeler olur.

Eğer Sizde Robotik Projelere Meraklıysanız Diğer yazılarımıza Bakabilirsiniz.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler.