Başa dön

GEZEGEN KEŞFEDEN ROBOT SİNEKLER

Uzaya çıkmak hatta bir gezegene ayak basmak belki çoğumuzun küçükken hayal ettiğimiz ama gerçekleşmemiş bir düş eğer gerçeğe dönersek gerçek hayatta direk gezegene astronot gönderilmez önce gezegeni keşfeden ve uygun bölgeler arayan uzay araçları gönderilir. İşte günümüzün teknoloji harikası yeni icadı “Robot Sinekler“…

Mesela marsı keşfetmek için gönderilen SPİRİT(RUH) ve CURİOSİTY(MERAK) adlı robot gezginler yani Roverlara bakarsak:

SPİRİT (2004-2010) arası yolculuk yaptı ve sadece 7,73 km kat etti 6 yıl için bu gerçekten çok düşük bir rakam.

CURİOSİTY ise yolculuğuna 6 Ağustos 2012 beri devam ediyor eğer bir gün onunda yolculuğu biterse yine de fazla bir yeri keşfetmemiş olacak.

Ama buna çok özel bir çözüm var.

 

ROBOTİK SİNEKLER

Gezegen Keşfeden Robot Sinekler, daha öncede uçan robot sinekler üretildi ama bu sefer ki daha küçük ve daha hafif. Berkeley üniversitesinde doktora öğrencisi olan Palak Bhushan’a göre bu küçük robotlar gezegenleri keşfedebilecek.

 

Robot Sineğin Boyutları

Robot Sineğin Boyutları

Robot Sineğin Kanat Açıları

Robot Sineğin Kanat Açıları

 

Tek kanat genişliği sadece 3.5 mm ve ağırlığı 1 miligram olan bu Robot Sinekler Mars gibi insanların en çok merak ettiği ve gitmek istediği gezegenleri önceden keşfedebilir.

 

ROBOTİK SİNEKLER: DelFly

Daha öncede uçan robot sinekler var derken kastettiğimiz DelFly robot sinek, Wageningen Üniversitesi ve Delft Teknoloji Üniversitesi’nin Mikro Hava Aracı Laboratuvarın da geliştirilen tamamen kontrol edilebilen, kamera donanımlı bir kanatlı Mikro Hava Aracı veya Ornithopter’tir.

Şirket 2005 yılında robotik bir meyve sineği oluşturmak için başladığı çalışmalarda türlü robotlar üretti. 2008 yılında ise kamerası da olan en küçük hava aracını üretti.

 

 Robot Sinekler: DelFly Micro

                                                            Robot Sinekler: DelFly Micro

 

Bu robot sinek (0.1gram ağırlığında, 10cm kanat genişliğine sahip olan DelFly Micro)

Şirket bunun yanında tamamen otonom olarak kanat çırpan DelFly Explorer isimli robot sinekleri de tanıttı. Ekibin en yeni eseri ise çok eksenli hareket etme yeteneğine sahip olan DelFly Nimble.

 

 

DelFly Nimble

DelFly Nimble

DelFly Explorer

DelFly Explorer

 

Kendi kategorisinde dünyanın en çevik robotu olarak da gösterilen DelFly Nimble, aşırı derecede iyi bir manevra kabiliyetine sahip.

Kanatlarını sadece ileri geri çırpmakla kalmayıp kanat içinde de hava sirkülasyonu yaratabilen DelFly Nimble yukarı-aşağı, ileri-geri ve sağ-sol yönlerinde ilerleyebiliyor.

29 gram ağırlığında olan ve 33 cm kanat açıklığına sahip bu ölçülerle geçmiş sürümlerden daha büyük ve ağır olsa da kuyruksuz yapısıyla onlardan ayrılıyor. Böylece hareket kabiliyeti artan Nimble otonom bir şekilde saatte 25 kilometre hızla hareket edebiliyor.

Belki bir gün o kadar da uzak olmayan bir gelecekte insanların gezegenleri keşfetmeden önce Gezegen Keşfeden Robot Sinekler yardımcı olur. Eğer sizde robotik projelere ya da dronlara meraklıysanız Combo Projeler kategorimize göz atınız.

Okuduğunuz İçin Teşekkürler.