Başa dön

İLK UZAKTAN ROBOTİK KALP AMELİYATI GERÇEKLEŞTİ!

Dünya’nın İlk Uzaktan Robotik Kalp Ameliyatı

Hindistan’daki bir cerrah, 20 kilometre mesafeden ameliyat masasındaki bir hastaya Dünya’nın İlk Uzaktan Robotik Kalp Ameliyatı’nı gerçekleştirerek tarihe geçti.

 

Robotik Kalp Ameliyatı Robotu

Robotik Kalp Ameliyatı Robotu

 

Ameliyat sırasında, Corindus adlı bir şirket tarafından geliştirilen CorPath GRX robotu, EClinicalMedicine’de yayınlanan bir makaleye göre, kalpteki kan damarlarını açmak için stent adı verilen küçük bir alet yerleştirdi. Perkütan koroner girişim adı verilen operasyon, genellikle kan damarlarında plak biriken ve kan akışını kısıtlayan ateroskleroz denilen bir durumda olan hastalarda yapılır.

 

KİM YAPTI? VE NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Robotik kalp ameliyatı Hindistan, Ahmedabad’daki Apex Kalp Enstitüsü’nden Dr. Tejas Patel tarafından gerçekleştirildi. Patel “Bu tıbbi dönüm noktasının bir parçası olduğum için onur duyuyorum” dedi. “Uzaktan tedavi için tele-robotların uygulanması, mümkün olamayacak uzmanlık hizmetlerine erişim sağlayarak önemli sayıda yaşamı etkileme potansiyeline sahiptir.”

 

GRX robotunu kullanan önceki işlemler, tipik olarak ameliyat masasından birkaç metre uzağa yerleştirilmiş bir Robotik Kontrol İş İstasyonu içeriyor. İş istasyonu, operasyon cerrahının İlk Uzun Mesafe Kalp Ameliyatını Gerçekleştiren Robotu kontrol etmek için kullandığı çoklu kumanda kollarını içeriyor ve robotun farklı bileşenlerinin ne yaptığını ve gördüğünü gösteren ekranlara da sahip. İlk kalp ameliyatını gerçekleştiren robot

 

Bu işlem için ekip, robota yüksek hızlı internet bağlantısı üzerinden bağlanan aynı bir uzak iş istasyonu kurdu. Araştırmacılar ayrıca, ameliyathanede Dr. Patel’e ilave görüntüler sağlamsı için kameralar kurdu ve ameliyathane içine yerleştirilmiş bir çift cerrah işlemi denetledi.

 

İLK KULLANIMLARI

 

NASA’nın Ames Araştırma Merkezi, Teletıp teknolojisine yatırım yapan ilk şirketti ve 1999’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na dayanan astronotların tıbbi ihtiyaçlarına yardımcı olmak için ilk sanal kliniklerden birini geliştirdi. ABD ordusu, uzak savaş alanlarında yaralanan askerlere daha iyi bakım sağlama çabasıyla, uzun mesafeli, robot yardımlı tıbbi teknolojiyi de savunuyordu.

 

Teletıp, büyük ölçüde geleneksel tıp formlarına ucuz bir alternatif olarak yorumlandı ve son yıllarda popülerlik kazandı. Amerikan Hastane Birliği’ne göre 2017’de ABD’deki hastanelerin yüzde 76’sı bir çeşit uzaktan tıp uygulamıştı.

 

Geçtiğimiz birkaç on yılda, doktorlar robotlara daha çok güvenmeye başladılar. İlk robot yardımlı cerrahi ameliyatlar, beyin cerrahlarının daha kesin beyin biyopsileri sağlamak için robot teknolojisini kullandıkları 1985 yılında yapıldı. Da Vinci robotik cerrahi sistemi, Sağlık Araştırma ve Kalite Ajansı’na göre 2014 yılında 570.000 tıbbi işlem gerçekleştirdi.

 

Gelecekte gerçekten de işimize yarayabilecek bu robot şimdiden ilklere imza atmayı başardı umarız bu robot sayesinde nice insanların hayatı kurtulur.

Eğer Sizde Böyle Robotik Projelere Meraklıysanız Sitemizdeki Projelere Göz Atabilirsiniz.

 

Ayrıca Robotik Marketimiz ROBOCOMBO‘yu Ziyaret Edebilirsiniz.

 

Okuduğunuz İçin Teşekkürler.