Başa dön

Combo i3 Printer Kurulum Detaylı Anlatım

3D PRİNTER KURULUMU

Combo i3 Printer Kit

Parça isimlendirmeleri

             

         

     

             

        

              

Z1                                                                       T8

Knurled cıvata

Knurled nut(somun)

KS42TH48-1684A   (X ve Y eksenlerinde kullanılan motor)

KS42TH40 -1204A (Z)

Y motorunu gövdeye bağlayan parça,

Y endstopunun bağlandığı parça

MEKANİK KURULUM

M10 SOMUN İLE V1 ROD’UNUN BİRLEŞTİRLMESİ

Rondelalar her iki somunun arasına 2 şer tane koyulmak suretiyle somunlar şekildeki gibi cıvataya geçirilecektir. Bu işlemde somunların yeri o kadarda mühim değil. Göz kararı bir biçimde şekile benzetmeniz  yeterli olacaktır.

Kalan somun ve rondelaları şekildeki gibi adımlı çubuğa yerleştirelim.

Arka tarafta A5 parçası onun önünde de A5 parçası olacak şekilde yerleştirelim.

Daha sonra iki somunu sıkalım ve sol tarafa bakan kısımda A5 onun sağında da A4 parçası olduğundan emin olalım. Ben tekrar söküp yapmak zorunda kalmıştım 😊.

Ön taraftaki somunları da sıkalım.

Bir endstop alalım ve m3x20 civataları ve m3 somunları alt şekildeki gibi parçayı oluşturalım. Bu parça ileride kullanacağımız z endstopu parçası olacak.

Parçanın alt kısmındaki deliğe(şekilde üst tarafta) knurled cıvata takıp ileride Z eksenindeki pürüzsüz roda sıkıştıracağız şimdilik sadece montajını yapalım.

Y eksenindeki yani tablayı koyacağımız yerdeki pürüzsüz rodlara geçirmek üzere rulmanlı destek ünitelerini oluşturalım. Şekildeki gibi m3x45 civata m3 rondela(zaten tek tip rondela geliyor ama yazmış olalım 😊) m4x15 civataları hazırlayalım

  

Şekildeki gibi geçirelim ve rulmanlardan bir tanesini deliğe oturtalım. Geçmesi biraz zorluyor sizi korkutmasın.arasını hafifçe açıp geçirmeye çalışınca yerine oturuyor.yukarda gçrülen parçada yaylı cıvata endstop ayarının yapılması için kullanılıyor yani sadece end stop la yüz yüze gelecek olan destek ünitesi için o yaylı vidayı kullanıyoruz. Kalan üçü için şu şekilde olacak:

Kalan üçü için üst şekildeki gibi olacak.

Y eksenindeki motorun(KS42TH48-1684A) kılıfı bu da 3D baskı parçası. M1 parçasını motorla birleştiriyoruz. Yukarda görünen 4 deliği de rondela ile m3x12 cıvata geçiriyoruz.

Üçgenimsi kısmın aşağıya baktığı yerin sağ tarafında step motorun çıkış pinleri bulunacak.

M3 somunları şekildeki deliğe geçiriyoruz.(Dıştaki somunlar temsilidir😊)

A4 ve A5 in birleşik olduğu yere y motorunu m3x25 civatalar ile bağlıyoruz.

     

Y endstopunu 3d baskı ünitesi ile birleştirelim. Endstopun beyaz soket kısmı aşağı bakacak şekilde üst kısımda m3x20 cıvata ile alt kısımda m3x45 cıvata ile sabitliyoruz.

Y ekseni destek ünitelerinde 4 adet üretmiştik şekildeki gibi pürüzsüz rod’ahepsini geçirelim.civatalara göre konumlandırmasın dikkat edelim. Motorun tam zıttı tarafında kalan parçalar yukardan aşağıya sırayla A6 A3.civata sıkma işlemlerini yapıyoruz.(resimde y endstopu eklenmemiş ama siz gösterilen yere ekleyin.uzun cıvata karşı taraftan çıkacak zaten birde çıktığı taraftan m3x25 cıvata ile sabitleyin.)

Gt2 rulman A9 A10 parçalarını m3 somun ve m3x28 cıvata ile rondela yardımıyla birleştiriyoruz. Dikkat edilmesi gereken nokta çok sıkmayın. GT2 rulmanın rahat dönmesi lazım.

Az önce ürettiğimiz parçayı (y ekseni rulmanlı ünite) A3 A6 parçalara monte ediyoruz.

Y ekseni kasnak gerginleştirici ünite. Deliklerin alt kısmında m3 somun girişleri var. Buraya o somunları takalım.(üstteki somunlar temsilidir😊)

Kasnağı gergin bir şekilde bağlıyoruz.

Tablayı kasnağa m3x16 vida ve rondela ile bağlıyoruz. Yukarda gözüken 16 vida deliği m4x15 cıvata ile y eksenindeki pürüzsüz rodların üzerinde duran 4 üniteye montajlıyoruz.

Şekilde montajlanmış hali gözüküyor. Tam bu noktada bir sıkıntı var m4x15 civataları alttaki parçalara geçirmek uğraştırıcı. Benim elimdeki üründe delikler küçük açılmıştı kendim tornavida vs yardımıyla tümünü genişlettim. Sizde de aynı sıkıntı olursa dikkatli genişletin çünkü fazla genişletirseniz sağlam tutmaz. Az genişletirseniz vidanın ağzı bozulur oradan çıkarmaksa tabiri caizse deveye hendek atlatmak ile eşdeğer olur. Ben uyarayım da takdir size kalsın 😊

Z motorların gövdeyle olan bağlantılarını yapacak olan parçaları monte edeceğiz şimdi. B5 parçasına 2 tane m3x16 cıvata takarak ve B1 B2 parçalarına da m3 somun takarak bu birleşmeyi sağlıyoruz.

   

Şekilde görüldüğü gibi monteliyoruz.

Kalan vida boşluklarını m3x12 civatalarla ve rondela ile motora bağlıyoruz. Şekilde görüldüğü gibi motoru pinleri resmin aşağı bakan kısmında olmalı. Motorun ucundaki mavi kısmın ismi kaplin. Burada yanlış kaplini takmışım ben ik tane z motorumuz var ve ikiside genil ağızlı kaplin olacak kaplinlerde 4 adet vida deliği ve ufak 4 tane var. Bu vidaları kaplini uygun konuma getirdikten sonra sıkıyoruz ki motorun mili ile z ekseninin milini aynı anda döndürebilelim.

Şekildeki gibi ama her ikisinde de geniş ağızlı kaplin olacak.(soldaki gibi)

Şekilde üzerinde KS i3 yazan yer bize bakılı haldeyken m3x16 civatalardan ve rondelalardan 6 adet kullanarak diğer gövde parçalarıyla birleştireceğiz.

Artı şeklindeki boşlukların tamamına m3 somun takıyoruz. Bu printerda gördüğünüz her artı şeklindeki boşluk somun takılması için özel tasarlanmış zaten belli bir süre sonra aşina olacaksınız, ben manual kullanmam diyorsanız siz bilirsiniz. Ben maalesef manual kullanamadan yaptım çünkü manualı bulunmuyor. Bu da ilk manualı olacak inşallah😊.

Z motorlarını gövdeye şekildeki gibi m3x16 civatalarıyla ve rondela ile sabitliyoruz. Rondela kullanmamızın amacı yüzey alanını artırmak bu sayede akriliklere zarar vermeden daha fazla tutunma torku elde etmek. Bu sebeble zarar göreceğini düşündüğünüz yerlere ekstradan rondela ekleyebilirsiniz rondelalar bol keseden konulmuş 😊. Bu arada z ekseninin tepesindeki parçalar A11 ve A12 onları da m3x16 civatalarla gövdeye sabitliyoruz. Tabi burada da artı şeklinde boşluk var somun koymamız için😉

Vida yerleri

Sıra Z ekseninde bulunduğu kasayı y eksenin gövdesiyle birleştirmeye geldi. Nerdeyse bitti 😊

Beyaz okla gösterdiğim yerdevida delikleri var m3x16 cıvata yardımıyla oralardan sabitliyoruz. Aynı zamanda kırmızı oklarla gösterilen yerde m3x25 civatalar ile bağlantıyı gerçekleştiriyoruz. Tabi ki rondelalar yardımıyla😊

X eksenini Z eksenini üzerine oturtacağımız sistemi hazırlıyoruz. Bunun için bu 3d baskı parçayı kullanarakgerekli montajları yapacağız.

Şekildeki deliklere m3x12 cıvataları m3 somun ile karşılıklı olacak şekilde bağlıyoruz dikkat edilecek noktalardan biri sıkmamak çünkü içerisine 2 adet rulman koyacağız.

Şekildeki gibi vidalamayı yaptıktan gt2 rulmanlı kasnağı 3d baskı parçanın içine yerleştireceğiz. civataların ucu nereyi gösteriyorsa oraya vidalanacaklar.

Şekilde gözüktüğü gibi 😊 bu kasnağında serbestçe hareket edebilmesi lazım ona göre iyi yerleştirmeniz lazım.

T8 somunu şekildeki gibi m3x16 civatalar yardımı ile parçaya monte edelim.

Knurled nut dediğimiz başı tırtıklı somunu ks i3 yazan diğer 3d baskı parçasına şekildeki gibi yerleştirip altından m3x45 vidayı yayla sıkıştırıp knurled nut’a kadar ilerletip bağlantısını gerçekleştiriyoruz.

Hakeza bu parçanın içerisine de 2 tane rulman koyacağız daha sonra bağcık düğümler gibi sıkmak için m3x12 cıvata ve somun kullanarak bağlantıyı gerçekleştireceğiz. Bu arada bütün eksenlerin motorları büyük motorlar sadece z eksenine ait 2 küçük motor bulunmakta hatırlatmakta fayda var 😊

Extruderin oturacağı kısmı hazırlıyoruz hazır mısın 😉

X ekseninin endstopunu m3x20 civatalar ve somunlarala parçaya bağlıyoruz. Daha sonra 4 adet rulmanı şekildeki gibi yerleştiriyoruz.

Ve bütün bu uğraşlar anlam kazanıyor, hepsini pürüzsüz rodlar yardımıyla birbirine monte ediyoruz.

İyi anlaşılsın diye 3 açıdan da çektim umarım faydalı olmuştur. Olmuştur olmuştur😉

Ekstuderi oturtmak için gerekli alüminyum tablayı az önce oluşturduğumuz bütünün ortadaki parçasına m4x8 civatalar ile monte ediyoruz.

Extruderi hotend ile birlikte alüminyum tablaya bağlıyoruz. Daha sonra m4x20 cıvata ile extruderi tablaya sabitliyoruz.(aslında bu cıvata paketin içinden takılı bir şekilde geliyor tablaya takmak için önce çıkartmalısınız doğal olaral sonradan tekrar takarsınız😊)

Print cooling fan yani bastığınız plastiği basar basmaz soğutmak için tasarlandı. Setin içinden fan ayrı ördek ağzına benzer bir 3d baskı parçası ayrı çıkıyor ama zaten geriye muhtemelen bu parça kalacak. Dolayısıyla just do it😉 alt taraflarından m2.5×10 civatalar ile fanı 3d baskı parçasına sabitliyoruz.

Daha sonra m3x25 civatalar ile alüminyum tablaya sabitleyeceğiz.

Bu arada hotendin etrafını keçe ile kaplamak lazım neticede ısınıyor hem ısıyı muhafaza etmesi için hemde print cooler dediğimiz üfleyiciyi eritmemesi için bu işlem zaruri.

Şekilde görüldüğü üzere keçe ile kaplıyoruz ardından kutudan çıkan ince kapton band yardımı ile etrafından geçiyoruz ki açılmasın.

Bu işlemin ardından böyle bir görüntü karşılıyor bizi.görüldüğü gibi extruderin pin çıkışları yukarı bakacak şekilde konumlandırılmış.

Şekilde görüldüğü üzere pürüzsüz rod’u kırmızı ok tarafından geçiriyoruz . Diğerini de diğer taraftan.

Z1 parçasını pürüzsüz rod’un tepe tarafına gelecek şekilde konumlandırıyoruz. M3x16 civatalar ve m3 somun yardımı ile sabitliyoruz. Bunu her iki taraf içinde yapıyoruz.

Kayışı x ekseni için gerekli boyutta kestikten sonra şekildeki gibi rulmanların gözüktüğü kısımdan şekildeki gibi birbirlerinin üzerine bindiriyoruz. Dışta kalan kısımlarını plastik kelepçe ile sıkıştırıyoruz ki bir daha çıkmasın.

Heatbedin orta deliğine 100 k thermistörümüzü şekildeki gibi yerleştiriyoruz.daha sonra kapton bant ile sağlamlaştırıyoruz.

Heatbedin kırmızı ve ya siyah tarafına (iki farklı çeşidi var ) keçeyi yerleştiriyoruz ve kapton bant yardımıyla ortalayarak tablaya sabitliyoruz.  Normalde yapılması gerekenler bu kadar ama öğrendiğim bir yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz üzere abs ve pla filamentin tablaya yapışmama sorunu var. Bu sorunu tamamen ortadan kaldıracak diyemem de en aza indirgeyecek bir yöntem var. Şöyle :

Bu resmi internette bir videodan keserek aldım. Keçe ile kapladığımız yerin üstünü bir de alüminyum folyo ile kaplıyoruz. Isı transferini homojenize etmekte baya iş görür gibi duruyor. Deneyip sonuçlarını bizlerle paylaşabilirsiniz😊.

Heat bedi şekildeki gibi m3x30 civatalar yaylar ve knurled nutlar ile tablaya sabitliyoruz.

Daha sonra metal klipsler ile cam tablayı da heatbede bağlayalım.

Tebrikler mekanik montajı gerçekleştirdiniz 😊

Bundan sonraki program kısmı için tavsiyemiz marlin ve repetier kullanmanız. Bu kısım ile ilgili teknik sorularınız için robocombo iletişim hattından bize erişebilirsiniz.

3D yazıcı çeşitleri için Tıklayınız.

Muhammed Lütfi Tırabzon

Reviews
5
Speed
Quality
Price
Friendly
Summary

Eu solet iudico suavitate sit. Eam eu dicant epicuri volutpat. Illud decore eam ea, ad vim solum urbanitas. Eos feugait intellegat interesset ut, mediocrem voluptatum eum ad, at graecis copiosae patrioque visore eam ea, ad vim solum urbanita.