Başa dön

Arduino Nano İle Otto Robot

Arduino projelerinden OTTO ile karşınızdayız. Bu robotu eminim çok seveceksiniz. OTTO 4 adet servo motor bir adet buzzer ve bir adet Hcsr-04 ile çalışan bir robottur. Bu yazı dizimizde ottonun montajı ile ilgili bir yazı olacaktır.

Otto kim?

Herkesin yapabileceği interaktif bir robot!

Otto ne yapabilir?

Otto yürür, dans eder, ses çıkarır ve engelleri ortadan kaldırır.

Otto neden özeldir?

Otto tamamen açık kaynak, Arduino uyumlu, 3D yazdırılabilir ve tüm yaş grupları için kapsayıcı bir ortam yaratmak ve sosyal bir misyon ile üretildi.

Öncelikle malzeme listesi ile başlayalım.

  1. Arduino nano
  2. Arduino nano proto shield
  3. Ultrasonik Mesafe Sensörü HCSR-04
  4. SG90 RC Servo Motor x(4 Adet)
  5. 5v buzzer
  6. Dişi-Dişi jumper

Otto’nun monte edilmiş boyutları yaklaşık (11cm x 7cm x12cm)’dir.

Ürünün montajına geçelim.

Resim 1:)

Resim 2:)

Elimizdeki ürünler resimde gösterildiği gibidir. 4 Adet servo motorumuz, bir adet mesafe sensörümüz, bir adet arduino nano, bir adet arduino proto shield,bir adet 4lü pil yatağı, bir adet buzzer ve gerektiği kadar jumper’dan oluşmaktadır. Otto robotumuzun genel olarak tüm parçalarının nasıl takıldığını gösteren resim 2’dir. Görüldüğü gibi adımları tek tek yapacağız. Servo bağlantıları, servonun vidalar ile nasıl tutturulduğu, sonrasında pil yatağı, pil yatağının üstüne arduino nano ve arduino proto shield ve en sonda HCSR-04 mesafe sensörü ile montaımız bitiyor.

Resim 3:)

Resim 3 Ottomuzun arduino nano üzerinde pin bağlantılarının nasıl yapıldığı ile ilgili görseldir. Resim 3 de servo motorların sıralamaları ve bağlanacakları pinler verilmiştir.  HCSR-04 içinde aynı şekilde bağlacağı pin bilgileri verilmiştir.

Şimdi ürünlerin tek tek montajına geçelim:

Resim 4.)

Resim 4 de gösterildiği gibi servo motor ile ayak bağlantısını yapıyoruz. Bunu iki ayak içinde yapıyoruz.

Resim 5. )

Resim 5 de görüldüğü gibi iki servo motorumuzun bağlantısını yapıyoruz.

Resim 6.)

Resim 7.)

Resim 6 da görüldüğü gibi servoları ters şekilde ve kabloları dışta kalacak şekilde vidaları ile sıkıyoruz. Ottonun alt parçasını ters çevirip Resim 7 de görüldüğü gibi bacak kısımlarını takıyoruz. İşlemlerimiz iki bacak içinde yapıyoruz.

Resim 8.)

Resim 9.)

Resim 5 deki ayakları Resim 8 de gösterildiği gibi bağlıyoruz ve Ayak montajımız bitmiş durumdadır.

Son olarak Resim 3 de ki bağlantı şeması gibi bağlayıp Ottomuzun üst gövdesini tamamlıyoruz ve ottomuzun montaj işlemi tamamlanmış bulunmaktadır. Ottomuzun bundan sonraki kısmı ise kod kısmıdır. Kod konusunda İnternet üzerinden de bulabileceğiniz bir çok kod algoritması olacağı gibi biz kendi kodlarımızı sizler ile paylaşıyoruz.

Otto kodlar için buraya tıklayınız.

Otto programı indirdikten sonra libraries kısmını arduinonun içindeki libraries kısmına kopyalıyoruz. Sonra servo home programını çalıştırıp servoları home konutuna alıyoruz ki montaj sırasında yanlış bağladı isek hatamızı görelim. Tam servo home da gösterildiği gibi duruyorsa ottonuz dans etmeye hazır demektir.

OTTO KURULUMU İÇİN ALABİLECEĞİNİZ SETLER

Otto Robot Kiti (Demonte)

Otto Robot Kiti (Demonte Kollu)

Otto Robot Parçaları (Kollu)

Otto Robot Parçaları

Erdem YILMAZ

Robocombo Teknoloji

Mekatronik Mühendisi