Başa dön

Arduino ile Push Buton Kullanımı

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Push Buton ile LED kontrolünü öğreneceğiz.

Malzemeler:

 Push Buton Ne İşe Yarar?

Push Buton devremizde on/off kontrolü için kullanılır. Yani biz butonumuza bastığımız zaman on durumuna geçerken elimizi buton üzerinden çektiğimiz zaman off durumuna geçer.

 Neden 10 Direnç Kullandık?

Bizim 10 Ω direncimiz Pull-Down direncidir. Pull-Down direncimiz dijital pinleri giriş olarak kullandığımız zaman sinyalin bozulmamasını sağlamaktadır. Projemizde butona basmadığımız durumlarda Pull-Down direncimiz 0V düzeyine indirmektedir ve butonumuza basılmadığı zamanlarda her zaman 0V yani lojik Low düzeyinde sabit tutar.

Bir önceki yazımızda LED kullanımı ve 330 Ω direnç kullanımını ayrıntılı olarak anlatmıştık. LED ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi projemizin kodlamasına ve devre şemasına bakalım.

 

Kodlarımızı ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

int led=7;

int buton=2;

int butonDurum=0;

Burada biz LEDimiz için 7 numaralı pini çıkış pini olarak ayarlıyoruz. Butonumuz için ise 2 numaralı pini çıkış pini olarak ayarlıyoruz. Son olarak burada butonDurum adında bir değişken oluşturuyoruz.

pinMode(led,OUTPUT);

 pinMode(buton,INPUT);

Unutmamız gerekiyor ki bizim Push Butonumuz bir inputtur. O nedenle ki biz void setup kısmında butonumuzun input ve LEDimizin output olduğunu belirtiyoruz.

{

butonDurum=digitalRead(buton);

  if(butonDurum==HIGH){

       digitalWrite(led,HIGH);

    }

  else

  digitalWrite(led,LOW);

}

Bu arada ise ilk önce ilk kısımında oluşturduğumuz butonDurum değişkenimizi digitalRead komutumuzla butonumuzun pinine atıyoruz. Daha sonra ise if else yapısını kullanarak butonumuzun HIGH yani çalıştırdığımız durumda LEDimizide yakıyoruz. Öbür durumlarda ise LEDimiz sönük kalıyor.

Projemizde kullandığımız ürünlerimizi buradan alabilirsiniz.

Projemizde kullandığımız kodları buradan indirebilirsiniz.