Başa dön

5 Büyük Arduino Alternatifi

Tüm eğlenceyi Arduino’ya ayırmayın, alternatifleri de deneyin 🙂

Son zamanlarda ürünleriyle geniş kitlelere ulaşan Arduino çok popüler hale geldi. Kullanıldı belki milyonlarca proje de ve uygulamalarda kullanıldı. Tabi böyle olması gayet doğal, çünkü Arduino gerçekten güzel bir platform. Yalnız diğer geliştirme kartlarının da hakkını yememek lazım. Bu yazımızda 5 Arduino alternarifinden bahsedeceğiz.

Ti MSP430 LaunchPad

Launchpad

Yaklaşık 10$’lık fiyatıyla Ti MSP430 LaunchPad Arduino’ya düşük bütçeli büyük bir alternatiftir. Energia IDE, CCS Cloud ve Code Composer Studio tarafından desteklenmektedir. Energia IDE’sinde bir çok örnek mevcut. Ayrıca IDE başlarken “MSP430 çok kolay” mesajı sizi karşılıyor.

Netduino

netduino-3

.NET framework yapısıyla programlanmış ve ARM tabanlı geliştirme kartıdır. 168 MHZ işlemcisiyle oldukça güçlüdür. SparkFun firması tarafından üretilmektedir. Ayrıca Arduino uyumlu olması sebebiyle Arduino modülleri Netduino’da da kullanılabilir.

Teensy (ARM-Based)

teensy-32-usb-microcontroller-development-board

Teensy 3.2, küçük boyutlu, breadboard uyumlu ve 32-bit ARM Cortex-M4 mimarisi kullanan bir geliştirme kartıdır. Arduino IDE programının adapte edilmiş bir versiyonu (Teensyduino) kullanılarak veya doğrudan C dili ile programlanabilir.

Arduino IDE’nin değiştirilmiş bir sürümünü kullandığından, Arduino ile hazırlanmış çoğu basit proje Teensy ile çalışacaktır. Fakat çoğu kütüphane ve shield bu kart ile çalışmamaktadır.

Particle Photon

spark-particle-photon

SparkFun firması tarafından üretilen Spark serisi Photon wi-fi özellikli bir karttır. Spark serisi kartlar web ve mobil arayüzü üzerinden programlanabilmeleri, gelişmiş api desteği ve uygulama çıktılarını web üzerinden görüntülemeye izin veren hazır dashboard yapısı ile internet of things uygulamalarınız için güçlü bir alternatif oluşturmaktadır.

Detaylı yazılara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

• Spark Particle Photon Devre Geliştirme Kartı

• Spark Photon Cihazı Kurulumu ve Ayarlar

ESP8266

WiFi-Serial-Transceiver-Module

ESP8266 üzerinde dahili anten bulunmaktadır. Bu sayede ortamdaki Wifi ağına rahatlıkla bağlanabilmekte, veri paketleri alıp gönderebilmektedir.

ESP8266 oldukça ekonomik ve kullanışlı bir Wifi modüldür. TCP/IP protokolünü desteklemektedir.